Meyveyi herkes çok sever. Ancak kabuklarını soymak, kesmek, doğramak bazen çok vakit alır. O nedenle meyve yemekten bile vazgeçeriz. İşte size bu konuda yardımcı olacak tüyolarla meyveleri hazırlamak da yemek kadar keyifli olacak.

Çilek yapraklarını ayıklamak

Çilekler hem damağımız hem de göz zevkimize hitap eden meyveler. Çileklerin taze görüntüsünü koruyarak servis etmek içinse yapraklarını dikkatlice ayırmak gerek. Çileklerin yapraklarını tek seferde kolayca ayıklamak için çileğin uç kısmına bir şiş batırıp itin. Et reyonlarında kolayca bulabileceğiniz şişler sayesinde çilekleri farklı şekillerde servis de edebilirsiniz. Şiş yerine pipet de kullanabilirsiniz.

Kiviyi kolayca soymak için

Kivinin kabuğunu bıçakla soyuyorsanız durun! Bunun çok daha kolay bir yolu var. Kivinin baş kısmını kestikten sonra kiviyi avucunuzun içinde sıkıca tutun. Kabak dolması yaparken kullandığınız şekilde, bir yemek kaşığı yardımıyla kivinin içini oyun. Oldukça düzgün şekilli kivileriniz olacak.

Muzların tazeliğini korumak çok kolay!

Muzları satın aldığımızda tek bir sapta birkaç muz bekler ve eğer olgunlaşmış muz aldıysanız fazla uzun süre taze kalmayabilir. Muzların tazeliğini korumak için sap kısmına bir buzdolabı poşeti geçirin. Daha uzun süre dayandıklarını göreceksiniz.

Portakal dilimlemenin kolay yolu

Herkesin ayrı bir portakal soyma tarzı vardır. Size önereceğimiz yöntemde ise portakalın baş ve alt kısmını kestikten sonra dik tutmanız gerekiyor. Ardından bıçağı dik olarak yukarıdan aşağı indirerek portakalın beyaz kısımlarından birine kesik atın. Buradan portakalın kolayca açıldığını göreceksiniz.

Vişne çekirdeklerini nazikçe çıkarmak

Evde vişne suyu yapmak oldukça keyiflidir. Ancak vişne lekesi kolay çıkmadığı için, çekirdeklerini çıkarırken sıçratmamaya dikkat etmek gerekir. Vişne çekirdeklerini rahatça çıkarmak için pratik bir yol bulamadıysanız, pasta süsleme gereçleri size yardımcı olabilir. Krema tüplerinin metal ve ince uçlu olanları mutfağınızda varsa işiniz kolay. Vişnenin sapını çıkardıktan sonra yıldız şeklindeki krema ucu ile vişneyi keserek çekirdeğe ulaşabilirsiniz. Bir ataç da benzer işi görür. Bu ve benzeri işler için denemeye değer.

Peki ya mango?

Tropikal meyveler market ve mutfaklarımızda yer bulmaya başladıkça, onları soyup dilimlemeyi öğrenmeye ihtiyaç duyuyoruz. Kivide olduğu gibi, olgunlaşmış mangoyu kabuğundan ayırmak için kabuğu oymak iyi bir fikir. Bıçakla kabuğu kesmek yerine, bir bardakla mangonun etli kısmını oyabilirsiniz. Bunu yaparken bardağı bir bez içinde tutmaya dikkat edin. Plastik bardak kullanmak da güvenli bir yol. Her ikisinde de pürüzsüz bir mango elde etmek çok kolay!