Kış için kahvaltıya, öğle ya da akşam yemeğine hiç yorulmadan pratik bir şekilde menemen hazırlamak ister misiniz? 

Yazın yediğimiz domates ve biberin tadı başkadır. Kış aylarında o tadı yakalamak çok zordur. Haliyle kış mevsiminde bu sebzelerle hazırlanmış yemekleri pişirdiğinizde lezzeti pek yerinde olmaz. Kış hazırlıkları (kurutma, konserve, dondurma, turşu vb.) ise yaz sebzelerini saklamak için vazgeçilmez bir seçenektir. Biz de size kış için kavanozda menemenlik tarifi vermek istedik.

Yaz domates ve biberlerinden hazırlanmış bu pratik menemenliği tavaya boşaltacak ve üzerine sadece yumurta kıracaksınız. 5 dakika sonra nefis menemen sofraya gelmeye hazır.

Kışlık menemen konservesi doğru şekilde saklandığında uzun süre dayanabilir. Menemen konservesi tarifinin detaylarına geçmeden önce dikkat edilmesi gereken püf noktaları bilmek faydalı olacaktır.

Öncelikle konservenin içerisinde yer vereceğiniz tüm malzemelerin taze olmasına özen gösterilmelidir. Menemeni hazırlarken kullanacağınız domatesleri blendırdan geçirmek yerine bıçakla doğrayarak hazırlayın. Böylece menemeniniz daha az sulu bir kıvamda olacaktır.

Menemen harcınız kıvama gelene kadar diğer taraftan kavanozları ve kapakları da ayrıca kaynatın. Böylece kavanoz ve kapakları da sterilize etmiş olacaksınız.

Kavanoz kapaklarını sıkıca kapatmayı unutmayın.

Menemeni sıcakken kavanozlara doldurun. Bu şekilde kavanozun kapağı daha iyi kapanır ve böylelikle içerik hava ile temas etmez, bozulma riski de azalır. Eğer konservelerinizde bozulma belirtileri görürseniz, içeriği tüketmek yerine hemen atın.

Kavanozları tamamen soğuduktan sonra, güneş ışığı almayan serin ve kuru bir yerde muhafaza edin. Bu şekilde menemenler uzun süre dayanacaktır.

Malzemeler:

-5 kg Domates

-Yarım kg sivri biber

-Yarım su bardağı zeytinyağı

-4 diş sarımsak

-1-2 yemek kaşığı tuz (damak tadınıza göre ayarlayın)

-2 adet acı biber (tercihe bağlı)

Yapılışı:

1-Sivri biberleri güzelce yıkayıp doğrayın. Domateslerin kabuklarını soyarak küpler halinde doğrayın.

2-Büyük bir tencerenin içerisine biberleri ve zeytinyağını koyun. Biberler hafifçe yumuşayınca doğranmış sarımsak ve domatesleri ekleyin. 

3- Tuzunu ilave edin ve kapağı açık şekilde menemenlik istediğiniz kıvama gelip suyu azalıncaya kadar pişirin.

4- Güzelce yıkayıp kuruttuğunuz kavanozların içerisine menemenliği paylaştırın. Kavanozları

temiz ve yeni kapaklarla kapatın. Ters çevirin ve vakumlanmasına izin verin.

5-Soğuyan ve vakumlanan kavanozları ters çevirerek vakumlarını kontrol edin. Kapak hafifçe içeri doğru çökmüş olmalıdır. 

6- Güneş görmeyen karanlık bir dolaba kaldırdığınız konserve menemeliklerinizi kış boyunca güvenle kullanabilirsiniz.

Not: Verilen ölçüler 4 orta boy kavanoz ya da 8 küçük boy kavanoz içindir.