Duvarlar, odaları birbirinden ayıran sınırlar olmaktan çok daha fazlası. Evinizin, ofisinizin, her türlü iç mekânda farklı şekilde kullandığınız duvarlar, yaşam tarzınızı sergilediğiniz belki de en önemli alan. Resim çerçevelerinin, saatlerin, aynaların, panoların, rafların yer aldığı duvarlar her zaman özel bir ilgiyi hak ediyor. Peki duvarları en çarpıcı şekilde nasıl kullanabiliriz?

Duvar Saatleri

Duvar saatleri yıllar içinde epey bir değişime uğramış durumda. Önceleri ayaklı, gonglu saatler salonların baş köşesinde yer alan birer mobilya halindeydi. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte pilli duvar saatlerine geçiş yapıldı ve saatlerin ebatları küçüldü. Zamanı takip etmek için dijital masa saatlerinden ve akıllı cep telefonlarımızdan sıklıkla yararlansak da duvar saatleri hayatımızda yer almaya her zaman devam edecek gibi görünüyor. Duvar saatleri artık dekorasyonu tamamlayıcı bir öğe olarak oldukça revaçta. Son yılın modası siyah metal saatleri tercih ederek iç mekanlarınıza güncel bir dokunuş getirebilirsiniz. Doğal tonların sıcak ve bohem etkisini kullanmak istiyorsanız ahşap duvar saatleri de iyi bir seçim. Boş bir duvarı doldurmak için büyük boy bir duvar saati kullanmanız çarpıcı bir görüntü sağlar. Kısacası saatler her an, her şekilde kullanıma hazır!

Duvar Stickerları

Dekorasyon trendlerinin belki de en güzel sürprizlerinden biri duvar stickerları oldu. Her zevkten ve yaştan kişinin kullanabileceği bir duvar stickerı bulmak mümkün. Özellikle tablo kullanılamayan duvarlar için stickerlar adeta kurtarıcı. Sütunlarda, mutfak duvarlarında, koridorlarda, kısacası evin neredeyse her duvarında kullanabileceğiniz stickerları uygulamak oldukça kolay. Esprili, mesaj içeren, yaşam tarzınızı yansıtan stickerlar için araştırma yapmak bile başlı başına keyif. Böylece evinize kendinizi yansıtmak hem ekonomik hem de pratik hale geldi. Beyaz eşyalar için bile stickerlar üretildiğini düşünürsek, bir tane edinmek için geç kalmış bile olabilirsiniz!

Dekoratif duvar tabakları

Geçmişte mutfak raflarında rastlamaya alışık olduğumuz tabaklar artık şıklık getirilmek istenen her mekâna uyum sağlıyor. Mutfaklarda kullanıldığında mutfağın amacına vurgu yapan duvar tabakları asıl çarpıcı etkiyi oturma alanlarında sağlıyor. Renk ve desenlerle birçok seçenek sunan duvar tabaklarından birkaç tane edinerek özellikle yemek odanıza, büfenizin üst kısmına hareket getirebilirsiniz.

Duvar Kağıtları

Duvar kağıtları artık başlı başına birer aksesuar kabul ediliyor. Sadece duvar kaplaması yerine geçmeyen, odaya yeni bir soluk getirmek için kullanılan duvar kağıtları son yıllarda şaşırtıcı formlarıyla da dikkat çekiyor. Özellikle sütunlara hareket getirmek için kullanılan duvar kağıtlarının desenli olanlarını kullanarak perde ve halılarınız arasında bütünlük sağlayabilir, ayrıca farklı dokular kullanarak ışık, renk ve desen oyunlarını duvarlarınıza taşıyabilirsiniz. 3 boyutlu, silinebilir, taş desenli seçeneklerle duvarlara hareket getirmek için seçenekler neredeyse sınırsız!

Posterler

Gençlik yıllarının vazgeçilmez parçası, dergilerin en cazip hediyesi, hayranı olunan yıldızların evimizde yer bulduğu posterler, duvar dekorasyonunda değişiklik yapmanın en pratik yolu. Duvarlara asılan posterler yaşam tarzımızı, zevklerimizi, hayat görüşümüzü ifade etmede önemli bir araç. Pratik kullanımlarıyla özellikle öğrenci evlerinin, gençlik mekanlarının, atölyelerin ve ofislerin dekorasyondaki kurtarıcı posterler aslında en klasik dekorasyonda bile kendine yer bulabiliyor. Duvarlarınızda yer vereceğiniz posterlerin içeriği ünlü kişilerin, sanatçıların veya ikon figürlerin illüstrasyonları, doğa ve manzara resimleri, grafik desenler olabilir. Yaşam tarzınıza yön vermek için bile posterlerle bir adım atabilir, dekorasyon aracılığıyla başlangıç yapabilirsiniz.

Tablolar

Tablolar yüzyıllardır her türlü iç mekânda kullanımda. Ressamların duvarları doğrudan resim yapması olan fresklerle başlayan resimli duvar tutkusu, milyonlarca dolarlık bir sanat endüstrisinin doğuşuna kadar değişen boyutlarda resim sanatı hayatımızda her zaman olacak. Tablolar duvar süslemesinin başlı başına bir konusu. Bir sanatsever iseniz zaten tablolar sizin için duvarlarınızı süslemekten çok daha fazlasıdır. Ancak resim sanatından anlamadığınızı düşünseniz de unutmayın, herkes için bir tablo vardır! Sanatçıların ünlü eserlerinin dijital baskılı hallerini alabilir, reprodüksiyonlarına yer vererek gerçeğe yakın bir görüntüyü evinize taşıyabilirsiniz.

Çocuklarınızın Sanat Eserleri!

Çocuklarınız veya torunlarınız varsa, evinizde hiçbir yerde bulunamayacak bir sanat eserine yer vermek istiyorsanız size bir fikrimiz var: Evinizin bir duvarını çocuklarla birlikte yapacağınız bir “soyut sanat” eseri için ayırın! Farklı boyalar, duvar çıkartmaları satın alın ve birlikte içinizden geldiği gibi “çalışın”. Bir sonraki adım, çerçeve seçimi. Bu noktada birbirinden renkli çerçeveler tercih ederek duvarlarınıza yeni bir soluk getirebilirsiniz.

Çerçevelerle Hareket

Çerçeveler evinizin adeta sergi alanıdır. Piyasada her boydan bulacağınız çerçevelerin içine kendi çektiğiniz manzara resimleri, hatıra fotoğrafları, posterler, mezuniyet ve başarı belgeleri girebilir. Çeşit çeşit dekoratif çerçeveler dışında duvarlarınızı süsleyecek aynalar da duvar dekorasyonunuzun önemli bir parçası, unutmayın. Ayna çerçevelerinde de seçenekler oldukça fazla. Modası hiç geçmeyen ve çeşitlenen varaklı çerçeveler salonlara ihtişamlı bir etki sağlamak için çok uygun. Eskimiş varaklı çerçevelerinizi de restorasyondan geçirebilir, modern bir dokunuşla yeniden kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Üstelik