Örgü örerek pek çok şey tasarlayabilirsiniz. Tasarladığınız şeyleri ister evinizde sergiler ister satar isterseniz de sevdiklerinize hediye edersiniz. Doğalın ve organiğin öne çıktığı son zamanlarda örgüye verilen kıymet de git gide artıyor. Sakallı ip de hem özgün görünümü hem de pek çok üründe kullanılabilmesi sebebiyle en çok tercih edilen ip çeşitleri arasında. Rengârenk sakallı iplerle pek çok şeyi örebilirsiniz. Üstelik ipin üzerindeki püsküller ördüğünüz şeylerin yumuşacık olmasını sağlıyor ve evinize oldukça hoş bir hava katıyor. Sakallı olan ipler hem tığlar hem de şişlerle örmeniz mümkün. Öreceğiniz ürünün modeline göre dilerseniz tığ dilerseniz de şiş tercih etmek size kalıyor. Pek çok farklı renk çeşidi sayesinde herkesin zevkine uygun ürünlerin bu iplerle örülmesi sağlanıyor. Örgü modellerinin kullanıldığı oldukça fazla eşya var. Paspaslar, lifler, hırkalar, kazaklar, patikler ve şapkalar en çok tercih edilen örgü ürünler arasında yer alıyor. El emeği örgüler özellikle çeyizlerin olmazsa olmazları olarak biliniyor.

Sakallı iplerle de her türlü örgü ürününü tasarlamanız mümkün. Diğer ip türlerine göre bu ürünlerle daha yumuşak, daha pofuduk ve daha farklı tasarımlar elde edebilirsiniz. Bu sayede hem çocuklarınızın beğenebileceği hem de evinizin ihtiyaçlarını karşılayacak ürünleri örmenin tadını çıkarırsınız. Uzun yıllardır severek yapılan bir sanat olan örgü örmenin tadı farklı tasarımlarla daha iyi çıkabilir. Özgünlük arayanlar için de sakallı ipler ideal bir seçenek olur. İpin kendisinin yanı sıra üzerinin püsküllü olması sayesinde çeşitli modeller yapmanıza bu ip çeşitleri olanak sağlıyor. Bin bir modelde şeyi örebileceğiniz sakallı iplerle neyin nasıl örüldüğünü merak edebilirsiniz. Örgü örmeyi bilen herkes sakallı çeşitleri de rahatlıkla örüyor. Bu yüzden endişe etmenize gerek kalmadan rengârenk seçenekleri bulunan sakallı ipleri alıp dilediğiniz ürünü örersiniz.

Sakallı İp Nasıl Örülür?

Örgü örenlerin iyi bildiği gibi örülen ürünlere göre yapılan işçilik de değişkenlik gösterir. Çıkarmak istediğiniz tasarıma, öreceğiniz şeyin şekline ve boyutuna göre belirlenen örgü teknikleri vardır. Öreceğiniz şeyin modelini belirledikten sonra buna uygun bir tekniği öğrenerek dilediğiniz şeyi örebilirsiniz. Özellikle sakallı ip nasıl örülür diye endişe etmenize gerek yok. Çünkü tığ ya da şişlerle bildiğiniz teknikleri sakallı ipler üzerinde kolaylıkla uygulamanız mümkün!

Sakallı ip lif modelleri arasında sıklıkla tercih edilen çeşitler arasında yer alıyor. Yumuşak ve püsküllü yapısı sayesinde lif olarak örülemeye ve kullanılmaya oldukça uygun bir dokuya sahip. Yumuşacık yapısı vücudunuz üzerinde herhangi bir tahrişe sebep olmaz ve sürdüğünü duş jeli ya da sabunun da kolayca köpürmesini sağlar. Bu yüzden lif olarak kullanılmaya da uygun bir ip seçeneğidir. Cildi oldukça hassas olan bebekleriniz için de sakallı iplerle örülen lif modellerini kullanabilirsiniz. Oldukça farklı renk seçenekleri sayesinde her yaş ve cinsiyetten kullanıcıya hitap etmesi mümkün.

Büyüklüğüne bağlı olmakla beraber bir ip yumağı ile 4-5 adede kadar lif örebilirsiniz. Saçaklı iplerle öreceğiniz lifler için 4 numara şiş ya da 6 numara tığ tercih edilebilir. Lifinizin modeline göre şiş veya tığ numarası değişkenlik gösterir. Bu yüzden modele karar verdikten sonra tığ ile mi şiş ile mi öreceğinize karar verirsiniz. Saçaklı iplerden hem tığlar hem de şişlerle oldukça güzel ve kullanışlı lif modelleri çıkıyor.

Sakallı İp ile Neler Örülür?

Öreceğiniz iplerin cinsine ve özelliklerine göre ördüğünüz şeyin modeli de değişiyor. Bu yüzden ne tür bir şey örmek istediğinize karar verdikten sonra ip seçeneklerine göz gezdirmeniz önem taşıyor. Kış için yumuşacık ürünler ya da ev için kullanışlı lif ve paspasları örmek için saçaklı sakallı ipler tercih ediliyor. Oldukça farklı bir tasarımı bulunan saçaklı ip hem kıyafetlerde hem aksesuarlarda hem de ev eşyalarında kullanılabilecek ürünler örmenize olanak sağlıyor.

Sakallı ip paspas örmek için kullanılabilecek ip çeşitlerinden biri. Oldukça yumuşak ve kalın bir dokuya sahip olan bu ürün özellikle çocuklu evlerde çocuklarınızın ayaklarının üşümemesi için paspas olarak örmek üzere tercih edilebilir. Konfor sağlamasının yanı sıra saçaklı iplerle örülen paspaslar evinize dekoratif ve sevimli bir görünüm de katıyor. Dilerseniz dış kapı önünde misafirlerinizi karşılarken, dilerseniz banyo paspası olarak dilerseniz de koridor gibi ara bölmelerde oldukça şık görünüyor. Üstelik sakallı ip paspas nasıl örülür diye endişe etmenize de hiç gerek yok. Bildiğiniz örgü tekniklerini saçaklı ipler üzerinde kullanmanız mümkün. Öreceğiniz paspasın dokusuna göre bir şiş ya da tığ numarası belirleyerek paspasınızı örmeye başlayabilirsiniz. Sık dokuda bir paspas istiyorsanız daha ince şişleri ya da tığ tercih edebilirsiniz. Ancak gevşek dokudaki, boşluklu modeli bulunan bir paspası örerken kalın şişler de kullanılabilir. Bin bir çeşit renk ve kalınlık arasından dilediğiniz saçaklı ipi tercih edip hem çift renkli hem de tek renkli tasarımlara imzanızı atabilirsiniz.

Hatta saçaklı sakallı ip modelleri ile bütün banyo takımınızı dahi örebilirsiniz. Klozet örtüsü, banyo paspası, banyo halısı gibi ürünler sakallı iplerle oldukça kullanışlı oluyor ve şık görünüyor. Birbirine takım ürünleri evinizin her yanında kullanmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Üstelik saçaklı iplerle kendiniz tasarlayacağınız bir banyo takımı oldukça bütçe dostu bir fiyata gelecektir. Yalnızca 3 ya da 4 adet ip yumağı ile tüm banyo takımınızı örmeniz mümkün. Püsküllü dokusu ve yumuşaklığı ile sakallı ip bebek ürünleri arasında da oldukça popüler. Bebeğinize pofuduk hırkaları ya da patikleri bu çeşit ip ile örmeniz mümkün. Hatta saçaklı iplerden öreceğiniz rengârenk dekoratif ürünler ile bebek odasının sevimliliğini de arttırabilirsiniz. Bebek odası için bir abajur, paspas, beşik örtüsü, çeşitli süsler ve hatta bir perde saçaklı iplerle oldukça sevimli görünür.

Sakallı ip perde nasıl yapılır diye düşünenler perde yapımını kolaylıkla öğrenebilir. Bebek odasından yatak odanıza hatta mutfağınıza kadar evinizin her yanında sakallı ip perde kullanabilirsiniz. Farklı tasarımı ile oldukça dikkat çekici ve şık görünen bu perdeyi örmeniz de oldukça kolaydır. Hatta saçaklı ip perdeler için şiş ya da tığ kullanmanıza dahi gerek yoktur. Elinizle pratik bir şekilde örersiniz. Hangi pencere için öreceğinize karar verdikten sonra uygun miktardaki ip yumağını ve ölçüleri alarak özgün tasarımlı perdenizi örmeye başlayabilirsiniz. Kendi el emeğinizle pek çok tasarımı yapmanıza olanak sağlayan saçaklı ipler pek çok ihtiyacınız için kullanılabilir. Kış için hırka, kazak ve patik çeşitlerini dilediğiniz renklerde örersiniz. Kendine özgü kalın dokusu sayesinde sakallı ipler oldukça sıcak tutar. Bebek patiklerini bu ip modelleri ile örerek bebeklerinizin ayağının her daim konforlu ve sıcak kalmasını sağlayabilirsiniz. Eviniz için dekoratif ürünleri örerken de sakallı ipin şıklığından faydalanabilirsiniz.