Rustik perde, korniş yerine bir silindir düzeneğine halkalar ile asılan perdelere denir. Eski zamanlarda kullanılan bu yöntem günümüzde de evine nostaljik bir hava katmak isteyenler tarafından tercih edilir. Ahşap ve klasik eşyalara sahip evler için rustik perde en uygun modeldir. Kullanımı kornişli perdelere nazaran kolay olduğu ve eve daha farklı bir hava kattığı için çok kullanılan modeller arasında yer alır. Rustik perde modelleri bulunduğu ortama otantik bir hava katar. Bu yüzden evde, kafelerde, restoranlarda, yazlık ve dağ evlerinde fazlaca karşılaşma imkanınız vardır. Rustik perde modelleri, kullanıldığı alana uygun olarak birçok farklı modelde kullanılabilir. Ev içinde salonda, yatak odasında, mutfakta ve banyoda kısacası her alanda rustik perde kullanabilirsiniz. Salon için mobilyalarınıza uygun renklerde seçebilir ve hoş bir görüntü oluşturabilirsiniz. Rustik perdeler nostaljik bir hava oluştursa da uygun renk ve kumaşlar ile aynı zamanda modern bir hava da katabilir. Üstelik birden çok pencereniz var ve tüm duvarı perdeyle kapatmak istemiyorsanız rustik perdeler bu konuda size çok yardımcı olur.  Mutfak ve banyolarda renkli ve çiçekli modelleri tercih edebilir böylece tatlı ve sıcak bir görüntü oluşturabilirsiniz. Sade ve nostaljik bir kafe ve restorana sahipseniz eğer bu model perdeler iş yeriniz için çok uygun modellerdir. Bu model sayesinde müşterileriniz kendilerini evde gibi hissedebilir. Tabi rustik modellerin en çok tercih edildiği alan ise yazlık ve dağ evleridir. Ahşap olduğu ve köy havası verdiği için bu yerlerde genel olarak beyaz ve üzerinde çiçek desenleri işlenmiş modeller tercih edilir. Modern veya eski tarzda birçok rustik perde modeli bulunur. Sizde kendi tarzınıza ve evinizin yapısına uygun perde modelini bularak evinizde ufak bir değişiklik yapabilir ve farklı bir hava katabilirsiniz. 

Rustik Perde Nasıl Takılır?

Rustik perde, normal perdelerden farklı olarak rustik perde borusu üzerine takılır. Borunun öncesinden duvara özel ayaklarıyla montajı yapılır. Borunun uzunluğu hesaplanır ve ona göre ölçü alınır. Montaj işlemi yapıldıktan sonra perdeye takılacak olan halkalar boruya geçirilir ve böylece perde takma işlemi tamamlanmış olur. Rustik perde askısı,kullanacağınız alana göre farklı renklerde bulabilirsiniz. Ahşap, metal, krem, beyaz, siyah vb. birçok renkte bulmak mümkündür. İstediğiniz rengi seçtikten sonra askıyı monte edebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Rustik perdelerin tek ve çift raylı modelleri bulunur. Çift raylı modellerde güneşlik, tül ve fon perde olarak üçlü şekilde kullanma olanağınız vardır. Bu sayede güneşlik kullanmaktan vazgeçmek istemiyorsanız güneşlikli rustik perde modellerini inceleyebilirsiniz. Rustik perde alırken kullandığınız odanın ölçüsüne, modeline, kalitesine ve rengine dikkat etmelisiniz. Odanızı ve kendi zevkinizi göz önüne alarak renk seçimi yapmalısınız. Odanıza uygun olmayan tonda bir perde evinizin tüm estetiğini bozabilir. Bu yüzden renk seçimi çok önemlidir. Eşyalarınıza uygun olarak bir renk seçebilirsiniz. Örnek olarak beyaz bir oturma grubunuz var ise bej tonlarında bir renk seçebilirsiniz. Eğer koyu renklerde bir takıma sahipseniz koltuk takımınızın renginde ya da tonlarında bir renk seçebilirsiniz. Mutfak için dolaplarınızın renginde ya da renkli desenli modelleri tercih edebilir şirin bir mutfak oluşturabilirsiniz. Geniş renk yelpazesi ile aradığınız modeli kolayca bulmak mümkündür. Böylece dilediğiniz gibi bir seçim yapabilirsiniz. Rustik modellerin birçok farklı çeşidi bulunur. Kaliteli bir kumaş uzun süre kullanım fırsatı sağlar. Bütçeniz doğrultusunda sizlerde beğendiğiniz modellerin kalitesi konusunda bir karşılaştırma yapabilir ve bir tercih bulunabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken noktalar doğrultusunda ve kendi tarzınıza uygun olan modele karar verdikten sonra kullanacağınız alana farklı bir hava katabilirsiniz.

Rustik Perde Halkaları Nasıl Takılır?

Rustik perdelerin çok fazla tercih edilmesinin asıl nedeni korniş yerine halkalar ile takılmasıdır. Çoğu kişi için perde takmak eziyet gibidir. Genelde bu işten kaçmak isteyebilirsiniz. Tek tek kornişleri geçirmek oldukça zor ve yorucu bir iştir. Birde bunun tek bir cam için yapılmadığı düşünülürse perde takmak gerçekten zor bir iştir. Bu yüzden rustik perde modelleri sizi bu dertten kurtarır. Duvara monte edilmiş olan boruya halkaları kolaylıkla geçirebilirsiniz. Üstelik boyunuzun yetişmemesi gibi bir durumdan da kurtulmuş olursunuz. Çünkü rustik perde borusu camın hemen üstüne monte edildiği için merdiven veya üst üste dizilmiş sandalyelere gerek duymadan hafif bir yükseltiyle rahatlıkla perdenizi takabilirsiniz. Rustik perdeleri hem takma kolaylığı hem de ayrı bir hava kattığı için gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Evinizi, rustik perde modelleriyle nostaljik veya modern bir görüntüye kavuşturabilir ve tarzınızla misafirlerinizi etkileyebilirsiniz. İş yerlerinizi de müşterileriniz için otantik, hoş ve sıcak bir mekan haline getirebilirsiniz. Ortamınıza bambaşka bir hava katan bu model sayesinde sanki baştan aşağı bir yenilik yapmış gibi hissedebilirsiniz. Böylece rustik perdeler ile etkileyici bir izlenim bırakabilir ve mekanınıza şıklık katabilirsiniz.

Rustik Perde Nasıl Yıkanır?

Rustik perdeler, kolay bir takılıma sahip oldukları için perdeleri çıkarmakta bir o kadar kolaydır. Temizlik yapmak, hijyen açısından oldukça önemlidir. Bir yerde eğer bir temizlik başlıyorsa baştan aşağı her yerin temizlenmesi gerekir. Böylece hijyenik bir ortamda temiz ve rahat bir şekilde oturabilirsiniz. Bayram temizliği olsun, normal ev temizliği olsun kadınlar için her yerin dip bucak temizlenmesi gerekir. Tabi bu temizliğin içerisinde perdelerin yıkanması da vardır. Ama çoğu kişi kornişleri tek tek çıkarıp perde yıkamayı ve geri takmayı zahmetli bulur. Tüm bunları düşününce evet  bu iş gerçekten de zor bir iştir. Ama rustik perdeler sizlere bu açıdan da kolaylık sağlar. Takılması ve çıkarılması kolay olduğu için ve tavana kadar uzanmak zorunda olmadığınız için temizlik yaparken perdelerinizi rahatlıkla yıkayabilirsiniz. Rustik perdenizi kumaş türüne göre uygun bir şekilde yıkadıktan sonra yeni yıkanmış ve temiz olan perdelerinizi kolay bir şekilde geri takabilirsiniz. Yıkanmış olan perdelerinizin güzel kokusu mekanı doldururken sizde içiniz rahat bir şekilde dip bucak yapmış olduğunuz temizliğin tadını dinlenirken bir kahve eşliğinde çıkarabilirsiniz.

Rustik Perdenin Dekorasyon İçin Önemi

Perdeler bir dekorasyonun en önemli parçalarından biridir. Perdeler ortamların tamamlayıcısı olarak görülür. Bunun için perde seçerken çok titiz davranmak gerekir. İyi bir perde ortamı bambaşka bir hale getirebilirken, kötü bir perde ortamınızın tüm iyi görüntüsünü yok edebilir. Bu yüzden kullanacağınız mekana ve eşyalarınıza uygun olan bir model seçimi yapmanız gerekir. Perdenizi ölçümlerinizi aldıktan sonra ölçülere uygun bir şekilde hazır almalı veya diktirmelisiniz. Sonrasında pişman olmamak için iyi bir tercih yapmanız gerekir. Rustik perdeler bu açıdan son dönemlerde çok tercih edilen bir modeldir. Geçmişte kullanılan bu perde modeli zamanla yerini kornişe bırakmasıyla azalmış gibi gözüksede doğallığı seven kişiler sayesinde yeniden kullanılmaya başlanır. Köy evlerinde, banyolarda ve mutfaklarda tercih edilen rustik model kolaylığı ile popüler bir hale gelir. Böylece belli yerlerde değil evin her köşesinde ve bazı iş yerlerinde sıkça kullanılır. Ortama uygun modelleriyle mekanınıza ister otantik bir hava ister modern bir hava katabilirsiniz. Zevkinize ve dekorasyonunuza uygun rustik perde modelleri sayesinde sizlerde modayı takip edebilir ve evinizin, iş yerinizin görünümünü anında değiştirebilirsiniz.