Paravanları dekorasyonda kullanmanız için birçok sebep sıralanabilir. Biz bunlardan 5 tanesine dikkat çekmek istedik. Gelin, paravanları kullanarak neler yapabileceğimize yakından bakalım.

Paravanlara yakından bir bakış

Odaların içinde ayırıcı olarak kullanılan paravanlar, Uzakdoğu kültürünün ev dekorasyonlarına kazandırdığı en güzel aksesuarlardan. Japonların “rüzgar duvarı” ismini verdiği paravanlar yıllar içinde dünya çapına yaygınlaşmış. Paravanlar, 2’den fazla parçanın birleşiminden oluşan, hareketli yapıda, üzerlerinde çeşitli renk, desen ve baskıların yer aldığı dekoratif çözümler olarak evlerde ve ofislerde yerini alıyor. Paravanlar 2 kanatlıdan 6 kanatlıya kadar değişen ölçülerde bulunuyorlar. Son yıllarda dekorasyon trendlerinde en çok görülen çeşitlerinden biri de kanvas paravanlar.

Farklı mekanlara uyum sağlıyorlar   

Paravanlar birçok farklı ortama uyum sağlıyor. Evlerde, ofislerde, cafelerde, Amerikan mutfak veya açık planlı iç mekanlarda, stüdyo dairelerde odaları bölümlendirmek için paravanlar oldukça işe yarıyor. Özellikle stüdyo dairelerde paravan kullanmak oda alanı kazanmayı sağlıyor. Yazlıklar, kır ve köy evleri, modern daireler ve ofisler için birbirinden farklı paravan modelleri bulmak mümkün. Paravanlar her mekana farklı bir soluk getiriyor.

Farklı amaçlar için kullanılabiliyorlar

Paravanlar birbirinden farklı amaçlar için kullanılabiliyor. Dekoratif obje olarak, odadaki kullanım alanını bölerek veya odaya yeni bir desen ve hareket getirmek için paravanlardan faydalanabilirsiniz. Genişlikleri iki buçuk metreye kadar ulaşabilen paravanlar oda içinde anında bölümlendirme yaparak geniş bir mekanda birden fazla oda kullanımı sağlıyor. Katlanabilir oldukları için farklı ebatlarıyla her ortama uyuyorlar. Odayı işlevsel hale getirmek için paravanlar çok ideal.

Dekoratif amaçlı kullanım

Tekdüze bir oda dekorasyonuna bir anda canlılık ve tarz getirmek için paravanlar birebir. Nostaljik bir parça olarak geleneksel dekorasyonda da gözümüze çarpan paravanların aslında her dekorasyon tarzına uygun seçenekleri mevcut. Dekoratif paravan seçenekleri arasında seçim yapmak çok keyifli.

Taşınabilir olmasıyla kolay kullanım

Taşınabilir bir duvarınız olduğunu hayal edin! Üstelik bu duvarın şık bir desenle odanızın dekorasyonuna tarz kattığını düşünün. İşte paravanlar, odaları bölümlendirmekten daha fazlasını sağlayan objeler. Paravanların en cazip yanlarından biri de odadaki yerlerinin kolayca değiştirilebilmesi. İstenilen odaya kolayca taşınabildikleri için paravanlar zaman içinde değişen ihtiyaçlara da uyum sağlıyor ve evin farklı odalarında kullanılabiliyor. Hayatınızda home-office çalışmak gibi bir değişiklik olduysa bir paravan edinebilir ve evin bir köşesinde kendinize ofis alanı sağlayabilirsiniz.  

Dağınıklığı toparlayıcı

Paravanlar odaya sadece desen ve doku değil, sadelik ve düzen getirmek için de kullanılıyor. Göz önündeki eşyalar ve dağınıklığı kapatmak için paravanlar çok uygun. Göze çarpmasını istemediğiniz bir köşenin veya boyası dökülmüş bir duvarın önüne paravan çekerek görüntüyü tazeleyebilirsiniz. Paravanlar, eşya kalabalığının olduğu bir odaya minimalist bir tavır getirmek için de birebir.

Sizi masraftan kurtarır

Bir duvara veya yeni bir odaya ihtiyacınız var. Ancak tadilat için imkânınız ve fırsatınız yok. Paravanlar elbette ki ses geçirgenliği açısından duvarların yerini tutmuyor. Ancak geniş ebatlı bir paravanın sağlayacağı bölümlendirmeyi ve estetik katkıyı es geçmemek lazım. Kısacası çeşit çeşit paravanlar arasında işinize yarar bir tanesini bulmak çok kolay!