Sarımsaklar, yemeklere kattığı eşsiz lezzet ve vücut için faydalı içerikleri sayesinde sıklıkla tüketilen bir besin seçeneğidir. Etli yemeklerden sulu sebzeli olanlara kadar her türlü lezzete uyum sağlayabilen bir tada sahiptir. Bu özelliği sarımsakları, mutfaklarda sürekli olarak tutulan bir parça haline getirir. 

Sizler için hazırladığımız yazımızda sarımsakların uzun süreler boyunca muhafaza edilmesini mümkün kılan bir tekniği paylaşacağız. Bu saklama tekniği, sarımsakları kullanma zamanı geldiğinde hiçbir çaba harcamanıza gerek kalmadan ulaşabilmenizi sağlar. Pratik şekilde sarımsaklara ulaşabilmek, yemeklere ve mutfaklarda hazırladığınız çeşitli tariflere kattığınız sarımsak miktarının artmasına yardımcı olabilir. 

Sıklıkla merak edilen konfit nedir sorusuna yanıt olarak, “koruma, saklama” yanıtı verilebilir. Fransızcadan köken alan bu kelime tam olarak sarımsağı koruma anlamına gelir. Ne işe yaradığı isminde gizli olan bu faydalı tekniği kendi mutfaklarınızda denemek isterseniz yazımızın kalanını okuyabilirsiniz. Yazımızda konfit yapımı sürecini adım adım anlatan açıklayıcı bir bölümün yanı sıra, konfitin nasıl saklandığı, nerede kullanıldığı ve kaç gün dayandığı gibi merak edilen konulara da ulaşabilirsiniz. 

Konfit Nasıl Yapılır?

Sarımsak confit nasıl yapılır sorusunun yanıtını arıyorsanız aşağıdaki malzemeleri edinerek bu sürece başlayabilirsiniz: 

 • 10 tane sarımsak
 • 1 çay kaşığı tane karabiber
 • 2 tane defne yaprağı
 • Sarımsakların üzerinden geçecek kadar zeytinyağı
 • Isıya dayanıklı bir kavanoz

Konfit nasıl yapılır sorusunun asıl yanıtı ve işlem adımları ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Konfit yapım sürecine fırını 120 dereceye getirmekle başlamanız önerilir. Böylece siz diğer işlemleri gerçekleştirirken fırın ideal sıcaklığa ulaşmış olur. 
 • Kullanım zamanı geldiğinde pratiklik sağlaması için sarımsakların soyulması önerilir. Pratik ve hızlı bir soyma işlemi için keskin olduğundan emin olduğunuz çok amaçlı bir bıçak kullanabilirsiniz. 
 • Isıya dayanıklı ve hava geçirmeyen bir kavanoz edinmeniz oldukça değerlidir. Sarımsakları soyduktan sonra hepsi bu kavanozun içine alınır. 
 • Karabiber ve defne yaprağı sarımsakların üzerine eklenir. 
 • Bir sonraki adım sarımsakların üzerini geçecek kadar zeytinyağı dökülmesidir. Zeytinyağının kalitesi ve markasının sarımsakların lezzetini büyük oranda etkilediğini göz önünde bulundurmanız gerekir. Daha önce kullandığınız va damak zevkinize hitap ettiğinden emin olduğunuz bir zeytinyağını kullanmanız ideal sonuçları elde etmenizi sağlar. 
 • 120 dereceye ulaşmış fırına kavanozu yerleştirmek bir sonraki adımdır. Kavanozun 120 derecelik fırında 15 dakika kadar kalması yeterli olacaktır. 
 • Fırını 100 dereceye getirdikten sonra pişirme sürecine devam edilmesi gerekir. 100 derecelik fırında kavanozun pişme süresi ise, 2 saat olarak belirtilebilir. 
 • Fırında, yüksek ısılarda bırakılan sarımsakların amacı, tam olarak yumuşamalarını sağlamaktır. 
 • Sarımsakların yumuşadığını anlayabileceğiniz basit bir yöntem bulunur. Zeytinyağının üzerine çıkan sarımsaklar görüyorsanız, yumuşaklıkları ideal noktaya ulaşmak üzeredir. 
 • 2 saatlik süre dolduğunda sarımsak kavanozunu fırından çıkarabilirsiniz. Ardından kavanozu soğuması için bir köşede bırakabilirsiniz. 
 • Soğuyan kavanozun kapağını kapatarak buzdolabına kaldırabilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz anda kavanozu çıkarmanız ve kapağını açmanız yeterli olur. 

Sarımsak Confit Nasıl Saklanır?

Yemeklerinize lezzet katmak istediğiniz her anda kullanabileceğiniz kavanozlar büyük pratiklik sağlar. Yaşamı bu kadar kolaylaştıran ve yemeklere lezzet katan tarifin, olabilecek en uzun süre boyunca saklanması istenir. Sarımsak confit nasıl saklanır sorusuna yanıt olarak, buzdolabı verilebilir. 

Kavanozu oda sıcaklığında muhafaza etmemek oldukça önemlidir. Oda sıcaklığında saklanan kavanozlarda, sarımsağın tadında hafif bir bozukluktan tüm konfitin kullanılmaz hale gelmesine kadar değişen problemlerle karşılaşabilirsiniz. Bu durumlardan kaçınmak için kavanozu buzdolabına koymanız önerilir. Ayrıca kavanozun bir kısmını kullandığınızda kapağını sıkıca kapatarak geri yerine koymak da önemlidir. Konfitin nerede saklanması gerektiği kadar çok merak edilen bir diğer konu, kaç gün dayandığıdır. 

Sarımsak Konfi Kaç Gün Dayanır?

Tarifinde et, krema, süt, yumurta gibi kolayca bozulan maddeler yer almayan konfit uzun süreler boyunca buzdolabında saklanabilir. Kavanozun kaç gün dayandığı birden fazla faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu faktörler arasında:

 • Kullandığınız sarımsağın tazeliği ve cinsi
 • Zeytinyağının kalitesi
 • Buzdolabının çalışma gücü
 • Kavanozu kaç kere kullanmak için açıp geri kapattığını gibi unsurlar yer alır. 

Tazelik, kalite ve çalışma gücü gibi detaylar yükseldikçe konfitin dayanabileceği gün sayısı da artar. Kavanozu her açtığınızda dışarıdaki havayla temas ettiği için bozulma süreci hızlanır. Bu nedenle kavanozun olabildiğince az kere ve az süre boyunca açılması da dayanabileceği gün sayısının artmasında rol oynar. Bunu başarmak için küçük kavanozlara ihtiyaç duyabileceğiniz porsiyonlar şeklinde sarımsak konfiti hazırlayabilirsiniz. Böylece henüz kullanmadığınız kavanozları ağzı sıkıca kapatılmış halde buzdolabında saklamaya devam edebilirsiniz. 

Maksimum ideal koşulların sağlandığı sarımsak konfiti kavanozları, ortalama 3 ay boyunca buzdolabında dayanır. Ancak daha önce belirttiğimiz faktörler, bu sürede ufak değişiklikler görülmesinde rol oynar. 

Sarımsak Konfit Nerede Kullanılır?

Basit tarif yardımıyla kavanozu hazırladıysanız birbirinden farklı lezzetlerde bu karışımı kullanmaya başlayabilirsiniz. Yazımızın son kısmında sizler için sarımsak konfit nerede kullanılır konusunu ele aldık. Bu özel lezzetin yakıştığı yemekleri ve kullanım alanlarını öğrenerek damak tadınızı geliştirebilirsiniz. 

 • Evde kendi ekmeğinizi yapmak, tarifini kendiniz hazırladığınız bir yiyeceğin keyfini çıkarmak isteyebilirsiniz. Ekmeğinizi evde hazırlamanın beraberinde getirdiği çok çeşitli faydalar bulunur. İlk olarak yapay gıdalar ve hazır plastik paketlerle hazırlanan ekmekleri tüketmek zorunda kalmazsınız. Eğer hazır paketlerdeki ekmekler yerine taze ekmekleri fırınlardan almayı tercih ediyorsanız yüksek miktarda para ödemekten kurtulmuş olursunuz. Evde yaptığınız lezzetli ekmeklere ekleyebileceğiniz malzemelerden birisi, sarımsak konfittir. Sarımsaklı ekmek hazırlamak için tek yapmanız gereken standart ekmek tarifinize istediğiniz miktarda sarımsak konfit eklemektir. Tadının yoğunluğunu damak zevkinize göre ayarladığınız sarımsaklı ekmeği, yemeklerin yanında tüketerek keyfini çıkarabilirsiniz. 
 • Sarımsak konfit ile tatlarını geliştirebileceğiniz tariflerden bir diğeri, makarnalardır. Makarnalar için hazırlanan özel soslara sarımsak eklemek istediğinizde konfit kavanozundan faydalanabilirsiniz. Sosları hazırlarken sarımsak yıkamak, soymak, ezerek uygun boyutlara getirmek gibi dertlerle uğraşmanıza gerek kalmadan kavabozlardan faydalanabilirsiniz. 
 • Sarımsak konfit kavanozları hazırlanırken içeriğine belli miktarda yağ eklenir. Bu yağ, kısa bir sürede, sarımsağın ve tarifte kullanılan baharatların lezzetini çeker. Böylece sarımsağın kendisinin yanı sıra, kavanozda bulunan yağın da geniş bir kullanım alanı bulunur. Hazırladığınız salatalara yağ eklemek istediğinizde kavanozdan faydalanabilirsiniz. Salatalara lezzetli zeytinyağı tadının yanı sıra sarımsak aromasını da eklemeyi başarabilirsiniz. 
 • Hem kırmızı hem de beyaz et servis edilirken yanına sarımsak eklenerek daha zengin bir tabak sunumu hazırlanabilir. Sarımsak konfit lezzetinin yakıştığı et seçenekleri arasında; balık, tavuk ve dana eti yer alır. 
 • Sulu sebze yemeklerinin tarifinde sarımsak varsa kavanozun içindeki konfiti kullanabilirsiniz. Sebze yemekleri hazırlarken zamandan tasarruf etmenizi sağlayacak bu konforu deneyimleyebilirsiniz. 
 • Sarımsak lezzetini özel olarak sevenlerin sıklıkla tükettiği şekillerden birisi, kızarmış ekmek üzerine sürmektir. Özellikle kahvaltılarda tüketilen bu yiyecek, sarımsağın tadının yoğun olarak alınmasını sağlar. Konfit aroması, kızarmış ekmeği harika şekilde tamamlar. 
 • İşkembe çorbası gibi et içeren çorbaların hazırlığında konfit kavanozları kullanabilirsiniz. 
 • Konfit kullanılabilecek alanlara vereceğimiz son örnek, soslardır. Kuru yemekleri daha zengin hale getirmek için çeşitli soslar hazırlayabilirsiniz. Sarımsaklı mayonez, her yaştan bireyin keyifle tükettiği soslardan birisidir. Evde klasik bir mayonez bulunuyorsa içerisine istediğiniz miktarda sarımsak ekleyebilirsiniz. Mayonez gibi hazır soslar tüketmek istemiyorsanız sarımsaklı yoğurt ve baharatlarla kendi sosunuzu oluşturabilirsiniz.