Bir kahvenin 40 yıl hatırı var! Sohbetleri koyulaştıran, çalışırken eşlik eden, yorgunluğu alan kahveyi hazırlamak ise bir sanat… Geleneksel veya modern her ortamda yeri olan kahveyi en güzel şekilde hazırlamak için önerilerimiz var. İlk olarak Türk kahvesiyle başlayalım.

Mis gibi kokan bir kahve hazırlamak için ihtiyacınız olan şeylere ulaşmak artık çok kolay. İster Türk kahvesi ister filtre kahve ve diğer çeşitler olsun, önemli olan bazı ipuçlarına dikkat etmek. İlk olarak Türk kahvesi için püf noktalarına göz atalım ve okkalı bir kahve hazırlamak için neler gerektiğine bakalım.

Kahve çekirdeklerini öğütmek neden önemlidir?

Okkalı bir Türk kahvesi pişirmek istiyoruz ama kahve çekirdeklerini bir çoğumuz hazır öğütülmüş halde ve paketlerde satın alıyoruz. Öncelikle kahvenizin taze olması önemlidir. Paketlerdeki kahve hava almadığı için uzun süre taze kalsa da kahve çekirdeklerinin taze çekildiğinde ortaya çıkan aromanın yerini hiçbir şey tutamaz. Tazelik için çekirdekleri yakın zamanda öğütmüş olmak önemlidir. Peki, neden bunun için özel bir makineye ihtiyaç vardır?

Kahve çekirdekleri çeşitli sertlikte ve türlerde bulunur. Türk kahvesinde, kahve çekirdekleri diğer tüm kahve türlerine göre daha kalın olarak öğütülür. Başka bir deyişle, Türk kahvesine uygun incelikte bir öğütme yapmak için özel bir öğütme makinesine ihtiyaç duyulur. Sadece Türk kahvesine özel olarak üretilen bu makineler sayesinde hem uygun incelikte hem de taze çekilmiş kahveniz pişirmek için hazır olur. Unutmayın, köpüklü ve lezzetli bir kahve için tazelik önemlidir. Siz de bir kahve tiryakiyseniz en taze, lezzetli ve köpüklü kahveler için kahvenizi evde kendiniz çekebilirsiniz. Küçük bir kahve hazırlama töreni, misafirleriniz için de oldukça ilgi çekici olabilir.

En uygun kahve ve su oranı

Kahvenin telvesinin fazla olması birçok kişinin hoşuna gitmez. Telvenin az gelmesi ise hem aromanın hem de lezzetin az olmasına sebep olur. Okkalı bir Türk kahvesi için öncelikle kahve ve su oranına dikkat etmek gerekir. 1 fincan kahve için 2 dolu çay kaşığı kadar kahve kullanmak uygun olur. Tatlı kaşığı kullanacaksanız fazla tepeleme olmamasına dikkat edin. Türk kahvesini az şekerli isteyen misafirleriniz için fincan başına 1 dolu çay kaşığı kadar toz şeker veya yarım küp şeker, orta çekerli isteyenler için 1 küp şeker, kahvesini şekerli isteyenler içinse 1 fincana 2 küp şeker konmalıdır. 

Türk kahvesi yapmanın püf noktaları

Köpüklü bir Türk kahvesi, mutfaktaki maharetinizi sergilemek için iyi bir fırsattır. Birçok kişinin bildiği bir kuralı hatırlayarak başlamakta fayda var: Türk kahvesi için kullanacağınız su içme suyu olmalıdır. Sıcak suyla kahve yaptığını söyleyenler olursa da siz bunu denemeyin. Kahve, suyun yavaş yavaş ısınması ile pişer.

Öncelikle tüm malzemeleri hazırlayın. Kahveyi ve isteğe bağlı olarak şekeri su dolu cezveye koyup iyice karıştırdıktan sonra kısık ateşe alın ve beklemeye başlayın. “Kahve pişerken karıştırılır mı?” diye soranlara ise cevap, bunun doğru olmadığı yönünde… Kabarmaya başladığında ocaktan alınmalı, ilk köpüklü kısmı fincana bir miktar konduktan sonra ocakta birkaç saniye daha tutulmalıdır. Bu esnada aromasını vereceği için kahve pişirmek adı üzerinde, su ile yavaş yavaş pişirmeyi gerektirir. Kaliteli bir cezve, bu konudaki en iyi yardımcınızdır.

Güzel fincanlarla gerçek bir kahve keyfi

Türk kahvesi sunumu, adeta bir sanat haline geldi. Sadece misafirleriniz için değil, kendinize yaptığınız kahve için de şık bir sunum hazırlamak gün içinde kendinize verebileceğiniz en güzel hediyelerden biri. Günün yorgunluğunu atarken veya mola verirken bu anların tadını çıkarın ve kahve keyfinizi küçük de olsa şık bir sunumla taçlandırın.