Açık mutfak veya “Amerikan mutfak” denilen mutfak türü, birbirinden farklı şekillerde karşımıza çıkıyor. İster lüks ister ekonomik olsun, açık planlı mutfaklar her tarzda kendine yer buluyor. Farklı örneklerini sizin için inceledik.

Göz yormayan ferahlık

Bir mekânı olabildiğince aydınlık göstermenin ilk yolu, duvar renklerinde beyaz ve uçuk pastel tonlar seçmek. Bir Amerikan mutfakta ferahlık arıyorsanız, duvarlarda beyaz seçmeniz şart olmasa da dolap kapakları ve mobilyalarda beyaz seçmeniz aydınlık hissi ön plana taşımak için önemlidir. Açık renkleri tamamlayan tonlarda perdeler, görüntüde bütünlük sağlar. Böylece göz yormayan, kesintisiz bir ferahlık ortaya çıkar. Açık mutfak planını sade tasarımlı mobilyalarla tamamladığınızda ise huzur veren bir etki sağlarsınız. Renklerde halı ve perde uyumunu sağladıktan sonra elde ettiğiniz ferah ortama, bundan sonra dilediğinizce ev aksesuarları ve bitkiler ekleyebilirsiniz. Karakter getiren renkler de ayrıca katabilirsiniz.

Tarz arayan evler için

Amerikan mutfak tipi mutfaklar, şık bir salon tasarlamaya engel gibi düşünülebilir. Halbuki mekânda bir dekorasyon tarzı ortaya koymak için açık plan mutfaklar harika bir alan olabilir. Salon dekorasyonunun devamı gibi kullanabileceğiniz bu mekanlar, özellikle modern ev aksesuarlarına özgürce kucak açar. Salonunuzun tarzıyla bir bütün halde düşünebileceğiniz açık mutfaklar, tarz arayan evler için sık sık değişiklik yapılabilecek hareketli alanlardır.

Her şey bir arada

Yalın, ekonomik, işlevsel bir ev için, alanı işe yarar şekilde kullanmak ve temel eşyalara sahip olmak ilk ihtiyaç. Eviniz küçükse, dekorasyonda alışıldık uygulamaları yapmak yerine, olabilecek her alanı değerlendirme fikri öner çıkar. Olabildiğince geniş bir açık mutfak alanına kavuşmak istiyorsanız, mutfağınızı evinizle bir bütün haline getirmek için genele göz atın. Sadece L şeklinde veya ada tezgah kullanmanız şart değil. Ekonomik bir açık mutfak tarzı da şık olabilir. Bunun için parlak yüzeyler, olabildiğince geniş bir tezgâh ile birlikte işlevsel bir masa-sandalye takımı yeterli. İçecek bir şeyler almak, masada çalışmak, bir şeyler izlemek, günlük yaşamı sürdürmek için her şeyin bir arada olması oldukça işe yarar bir çözüm.