Pratik Ev Temizliği: Zaman Kazandıran Temizlik Tüyoları

Günün tüm yorgunluğunu atmanızı sağlayan evlerin temizliği oldukça önemlidir. Her evin kendine ait farklı temizlik kuralları vardır. İş başa düştüyse yani evinizi kendiniz temizliyorsanız bu konuyla ilgili birkaç küçük tüyo hayat kurtarır nitelikte olabilir. Temizlemeniz gereken bir sürü oda, düzenlemenizi bekleyen dolap ve çekmece içi gibi alanlar sizi beklerken siz nereden başlayacağınızı bilememiş olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda birkaç basit tüyo sayesinde işinizi çok hızlı bir şekilde bitirebilir, fazla yorulmadan temizliğinizi tamamlayabilirsiniz. 

Yeni temizlenmiş mis kokulu evinizde rahatça dinlenmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Temizliğe başlarken önceliğiniz her zaman avizeler, camlar, orta sehpa, televizyon ünitesi gibi mobilyalar ve en son yerler olmalıdır. Yani temizleme anlayışınız yukarıdan aşağıya doğru olmalıdır. Aksi yönde temizlik yapmaya başlamanız durumunda aşağı kısımları bitirip yukarı kısımlara geçtiğinizde tozlar yerlere, mobilyalara dökülür bu durumda daha önce temizlemiş olduğunuz yerleri tekrar temizlemenize neden olur. 

Bu durumda ekstra efor harcarsınız ve temizliğiniz gereğinden fazla uzayabilir. Camları silmeye başlamadan önce perdeleri yıkayabilirsiniz. Bu sayede kirli perdeleriniz yeni temizlediğiniz camlarınızın tozlanmasına neden olmamış olur. Üstelik yeni yıkanan perdelerinize evinize mis gibi kokular yayar. Ağır kimyasallar kullanmak evinizi temizlemiş hissi verse de iyi havalandırılmadığı takdirde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden temizlik yaparken gerektiği kadar ürün kullanımı ve iyi havalandırma oldukça önemlidir.

Ev Temizliğinde İşinize Yarayacak Bazı İpuçları

Buzdolabı, çamaşır, bulaşık ve kurutma makinelerinin temizliği evin diğer alanları kadar önemlidir. Bu makinelerin düzenli aralıklarla temizliğinin yapılması etkili performanslarını devam ettirebilmelerini sağlar. Çamaşır ve bulaşık makineleri için yapılan temizleyicilerle makinenizdeki kötü kokulardan kurtulabilirsiniz. Kurutma makinelerinizi her kullanımdan sonra gidere bağlı değilse su tankını boşaltmak ve toz haznesini tam dolmadan temizlemek işlerinizin birikmemesini sağlar. 

Her kurutma işleminden sonra tozları temizlerseniz hızlı bir şekilde işinizi halledebilirsiniz. Buzdolabınızı her ay düzenli bir şekilde temizlerseniz kötü kokmasının önüne geçebilirsiniz. Yiyeceklerinizi sakladığınız buzdolaplarını ağır kimyasal içeren temizleyiciler yerine beyaz sirkeli bir su karışımı hazırlayarak kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Bu sayede yiyeceklerinizi rahatlıkla uzun süre bozulmadan saklayabilirsiniz. 

Tam kirlenmeden temizlik yapmak her zaman önceliğiniz olsun. Bu sayede genel temizlik günleri temizliğin uzun saatler sürerek bir işkence haline dönüşmesinden çıkmış olur. Ekstra efor sarf etmeden işleriniz kısa sürede biter siz de günün geri kalanını kendinize vakit ayırmak için değerlendirebilirsiniz. Evde kullandığınız temizliğe yardımcı ürünlerin pratik olması temizliği eğlenceli ve tatmin edici bir düzeyde yapabilmeniz için önemli bir detaydır. 

Kablosuz elektrikli süpürgeler, kirli ve temiz suyu karıştırmadan yerleri silmenize yardımcı mop setleri tozları olduğu yere geri bırakmadan üzerine çeken temizlik bezleri gibi ürünler kullanmanız pratik ve etkili bir temizlik deneyimi yaşamanıza yardımcı olabilir. Evinizi günlük düzenli bir şekilde havalandırmanız, toz alma işini düzenli bir şekilde yapmanız genel temizlikte işinizi kolaylaştırabilecek ipuçlarından olabilir.  

Kablosuz kullanım kolaylığı sağlayan süpürgelerden edinerek arkanızda sürekli yerini değiştirmeniz bir kabloya ihtiyaç duymadan pratik bir şekilde evinizi temizlemenizi sağlar. Üstelik yeni birçok model süpürgede bulunan HEPA filtreler bir alanı süpürürken makinenin içindeki tozların diğer taraftan çıkmasını engeller. Bu sayede etkili ve pratik ev temizliği deneyimi yaşayabilirsiniz. Doğru sırayı, uygun ürünleri ve günlük görevlerinizi belirledikten sonra temizlik yapmanın sandığınızdan kolay bir iş olduğunu hatta pratik ürünler sayesinde keyifli bir aktiviteye dönüştüğünü görebilirsiniz.

Pratik Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

Oldukça yoğun ve yorucu geçen hafta içi koşuşturmasından sonra hafta sonları uzanma ve bolca dinlenme amacıyla iple çekilir. Fakat uzun süre ertelenen temizlik işleri bir süre sonra çığırından çıkmaya başlayabilir. Bu gibi bir durum normalden kısa sürede bitebilecek temizlik için gereğinden fazla zaman harcamanıza neden olabilir. 

Dağınık, temiz olmayan bir bir ortamda istediğiniz gibi dinlenemezsiniz. Bu yüzden temizlik bir noktada kaçınılmaz olur. Banyo gibi her gün aktif kullanılan alanların günlük olarak temizlenmesi iyi bir yöntemdir. Böylece musluklarda, armatürlerde uzun süre beklediğinden kuruyan su lekeleri kireç lekelerine dönüşmez ve genel temizliklerde işinizi zorlaştırmamış olur. Üstelik hijyenik bir kullanım için klozet, duşakabin, lavabo gibi alanları günlük olarak temizlemek gerekir. Bu alanlar için geliştirilen ve son zamanlarda oldukça popüler olan deterjanlı kullan at mendiller pratik kullanım için iyi bir seçenek olabilir. 

Verimli dinlenme süresi için yatak odasının tozdan arınmış olması, günlük olarak havalandırması ve nevresim gibi tekstil ürünlerinin düzenli aralıklarla değiştirilmesi kaliteli bir uyku için oldukça önemlidir. Her gün uyandığınızda belli bir süre odanızı havalandırmanız içerideki havanın temizlenmesi için iyi bir yöntemdir. 

Çöpleri düzenli olarak çıkarmanız da evdeki kötü kokuları ve kirli hava sirkülasyonunu önlenmesine yardımcı olur. Evlerin temizliğinde doğru sırada, uygun ürün kullanımı oldukça önemlidir. Günün büyük çoğunluğunu geçirdiğiniz salonlarda gün sonu dağınıklık bırakmamak oldukça önemli bir detaydır. 

Sadece salon için değil evde herhangi bir alanı kullandıktan sonra toplu bir şekilde bırakmak sonrasında yığılmanın önüne geçmek için temel şartlardandır. Bu sayede temizlik sırasında etrafa saçılmış dağınık eşyaların temizliğinizi sıkıcı ve yorucu bir hale getirmesinin önüne geçebilirsiniz.

Pratik Ev Temizliği Nasıl Olur?

Pratik ev temizliği yöntemleri için birbirinden farklı ürünler tasarlanır. Kullan at temizlik mendilleri, toz almaya yardımcı aparatlar, spreyli moplar bu tarz ürünlere örnek olarak verilebilir. Pratik temizlik gereçleri işinizi pratik bir şekilde yaparken etkili bir performans almanızı da sağlar. 

Yoğun saatler çalışan biri iseniz son zamanlarda oldukça sık tercih edilen temizlik robotlarından edinebilirsiniz. Bu robotlar siz işteyken bile evinizi siler ve süpürür. Bu sayede hafta sonu geldiğinde size kalan pay epey azalmış olur ve hızlı bir şekilde tüm temizliği tamamlayabilirsiniz. 

Mobilyaların günlük olarak kuru tozunu almak oldukça etkili bir yöntemdir. Bu sayede tozlar birikmez ve temizlemeniz için ekstra zaman harcamanıza gerek kalmaz. Yapmanız gereken ya da ertelediğiniz işleri not olarak ilerlemek ve tamamladıkça bu maddeleri çizmek motivasyon kaynağınızı arttırmanıza yardımcı olabilir. Erteleme alışkanlığınız varsa bundan kurtulmanız pratik ev temizliği için oldukça önemlidir. 

Yıkanan ve kuruyan çamaşırları hızlı bir şekilde katlamak, ütülenmesi gerekenleri beklemeden aradan çıkarmak işlerin birikmesini önlemenin başlıca adımlarındandır. Ayrıca pratik bir temizlik için tüm işleri tek bir seferde yapmanız her oda için aynı işlemi tekrarlamamanız açısından önemlidir. Yani temizlik yaparken oda oda değil tüm evi göz önünde bulundurarak ilerlemelisiniz. 

Önce tüm evin tozunu almalı, toz bezi ile işinizi bitirmelisiniz. Ardından tüm evi süpürmeli süpürgeyi kaldırmalı ve son olarak tüm odaların yerlerini silme işlemi ile temizliği sonlandırabilirsiniz. Bir sonraki temizlikte yeterli verimi sağlamaları için kullandığınız süpürgenin haznesini her kullanım sonunda boşaltmalı, başlıklarını temizleyerek bırakmalısınız. 

Aynı işlemi temizliğinize yardımcı bezler, moplar gibi diğer tüm temizlik malzemeleri içinde uygulamanız önemlidir. Bu sayede bir sonraki temizlik gününde eşyalarınızdan istediğiniz verimi alabilir, zaman kaybetmeden hızlı bir şekilde temizliğinizi tamamlayabilirsiniz.