Evler dekore edilirken mutlaka göz önünde bulundurulması gereken unsurlardan biri de aydınlatmadır. Özellikle akşamları kullanılan aydınlatma ürünleri rahat, konforlu ve yaşanılır bir ortam yaratmak için mekanın büyüklüğü, dekorasyon stili ve kullanım amacına göre dikkatli bir şekilde seçilmelidir. Çoğunlukla tavanda kullanılan avizeler dışında aplik ya da abajur gibi aydınlatma ürünlerine de dekorasyonda yer verilir. Son zamanlarda oldukça revaçta olan lambader çeşitleri ise hem aydınlatma hem de şıklık açısından ortamın havasını değiştiren önemli bir ögedir. Birçok değişik modelini bulabileceğiniz lambaderler arasında üç ayaklı tripod lambader çeşitleri farklı tasarımı ve kullanışlı yapısıyla öne çıkar. Tripodu andıran 3 ayaklı tasarımından dolayı bu adı alan tripod lambader modelleri avizelerin yaydığı yoğun ışık yerine daha soft bir aydınlatma sağlayarak ortama daha dinlendirici ve rahatlatıcı bir hava kazandırır. Tripod lambaderlerde kullanılan farklı renk, desen, malzeme ve doku seçenekleri her zevke hitap eden modellerin ortaya çıkmasını sağlar. Evinizin dekorasyonuna bu lambaderlerden eklemek istiyor ama birbirinden farklı modeller arasından nasıl seçim yapmanız gerektiğine dair kafa karışıklığı yaşıyorsanız sizin için hazırladığımız yazımızdan faydalanarak konu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Mekanın Büyüklüğüne Göre Tripod Lambader Seçimi

Tripod lambader çeşitleri mekanın genel aydınlatması için değil, genel aydınlatmaya yardımcı olmak ya da daha loş bir ortam yaratmak için kullanılır. Bunun için bu lambaderleri seçerken kullanacak olduğunuz mekanın büyüklüğüne göre bir tercih yapmanız oldukça önemlidir. Salon, oturma odası, yatak odaları ve mutfak gibi evin birçok farklı alanında kullanabileceğiniz tripod lambaderlerin farklı uzunlukta ve büyüklükte birçok modelini bulabilirsiniz. Mekanınız büyükse ebatları geniş modelleri seçebilirsiniz. Dar bir alanda lambaderi kullanacaksanız ebatları daha küçük olan modellere yönelmenizi tavsiye ediyoruz. Küçük bir mekan için çok büyük bir tripod lambader seçimi daha yoğun ve haliyle göz yorucu bir aydınlatmaya sebep olacaktır. Oysaki lambaderlerin en önemli özelliği dinlendirici hafif bir ışık yaymalarıdır. Aynı zamanda mekana göre fazla büyük bir lambader seçmeniz dekorasyonda kalabalık ve sıkışık bir görünüm oluşmasına da neden olabilir. Çok büyük mekanlarda ise durum tam tersidir. Örneğin, oldukça büyük bir salonunuzda varsa farklı köşeleri hafif bir ışıkla aydınlatmak için hem büyük tripod lambaderleri kullanabilirsiniz hem de bu lambaderlerden birden çok sayıda dekorasyonunuza ekleyebilirsiniz.  

Tripod Lambaderlerin Kullanım Alanları

Tripod ayaklı lambader modellerini 3 ayaklı tasarımı sayesinde mekanın farklı yerlerinde pratik bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu özel tasarım hem modelin zemine sağlam bir şekilde yerleşmesini sağlayarak devrilme gibi sorunların yaşanmasını engeller hem de farklı yerlere lambaderi taşıma konusunda kolaylık sağlar. Genellikle mekanların köşelerinde kullanımı tercih edilen tripod lambaderleri ışık ihtiyacınıza göre farklı yerlerde de konumlandırabilirsiniz. 

Koltukların yanı ya da arkası özellikle oturma alanı için ışığa ihtiyaç duyuyorsanız en ideal konumdur. Dinlendirici loş bir ışığın eşliğinde yemeğinizi yemek istiyorsanız tripod lambaderi yemek masanıza yakın bir köşede konumlandırabilirsiniz. Televizyon yanında bulunan köşeler de bu lambaderleri yerleştirmek için oldukça elverişli alanlardır.  

Kitap okumayı seviyorsanız ve kitap okumak için sürekli tercih ettiğiniz bir köşe ya da koltuk varsa tripod lambaderi bu alana yerleştirebilirsiniz. Bu şekilde lambaderden yayılan göz yormayan ışıkla sadece kitabınıza odaklanarak keyifli bir şekilde okumanızı gerçekleştirebilirsiniz. Aynı şekilde çalışma masası üzerinde masa lambası gibi bir aydınlatma ürününü kullanmak yerine çalışma masasının yakınına yerleştirebileceğiniz bir tripod lambaderin ışığından faydalanabilirsiniz. 

Yatak odalarında genellikle komodin üzerine konulan abajurlar gece aydınlatmaları olarak tercih edilir. Yatağınızın kenarında komodin koymak için yeterli alan yoksa bunun yerine geceleri ışık kaynağı olarak tripod lambaderleri tercih edebilirsiniz. Özellikle sehpalı tripod lambaderleri seçerek baş ucunuzda sürekli bulunmasını istediğiniz saat, cep telefonu ve bardak gibi eşyalarınız için de yeterli alana sahip olabilirsiniz. 

Farklı Dekorasyon Stillerine Uygun Tripod Lambader Modelleri

Yaydığı hafif ve loş ışıkla sadece bir aydınlatma ürünü olmanın ötesine geçerek mekanın dekorasyonuna şıklık katan tripod lambaderlerin birçok farklı modelini bulabilirsiniz. Evinizde uyguladığınız dekorasyon stiline ve kişisel zevkinize göre geniş bir renk, desen ve malzeme seçeneği sunan tripod lambaderler aynı zamanda mekanlar için dikkat çekici ve hoş bir dekoratif unsurdur. Tripod lambader seçerken göz önünde bulundurmanız gereken ilk konu mekanın dekorasyonuna uygun bir yapıda olmasıdır. 

Modern tarzda dekore edilmiş bir salon ya da oturma odası için lambader almayı düşünüyorsanız metal ayaklı modelleri tercih edebilirsiniz. Tripod lambaderin şapkasının desensiz tek renk olması da bu tarz bir dekorasyon stiliyle uyumlu olmasını sağlar. Siyah, antrasit ve gri gibi koyu renklere sahip olan modellere modern tarzda döşenmiş bir mekan yaratmak için öncelik verebilirsiniz. 

Klasik ve avangart bir görünüm için gold kaplamalı metal ayakları bulunan modelleri tercih edebilirsiniz. Bu metal ayaklara eklenen kadife kumaş şapka da bu gösterişli ve göz dolduran görünümü tamamlayan önemli bir unsur olarak modelde yer alır. 

İskandinav tarzda bir mekan için en uygun olan modeller nötr renklerden oluşan lambaderler olacaktır. Siyah, beyaz, bej, ekru ve gri gibi renklerden oluşan lambaderleri İskandinav tarzının dinginlik ve sakinlik sağlayan özelliğine uygun olarak kullanabilirsiniz. 

Tripod lambaderlerin şapkaları farklı malzemelerden üretilir. Hasır ya da jüt şapkalı lambaderleri mekana sıcak ve doğal bir görünüm kazandırmak için tercih edebilirsiniz. Bu modelleri İskandinav tarzı için olduğu gibi rustik stilde döşenmiş mekanlar için de kullanabilmeniz mümkündür. Ayrıca rustik stilde bir dekorasyon için tripod lambaderin ayaklarının ahşap malzemeden yapılmış olmasına dikkat etmenizi öneriyoruz. 

Şapkasız tripod lambaderler mekanlarında farklı ve alışılmışın dışında bir görünüm oluşturmayı arzu edenlerin imdadına yetişir. Metal ayaklar üzerine yerleştirilen yuvarlak cam objeler hem etrafa daha homojen bir şekilde yayılan bir ışık hem de oldukça sıra dışı bir görünüm sağlar. Bu modellerin ikili ya da üçlü lamba seçenekleri de bulunur. 

Mekanda hakim olan renklere uygun bir seçim yapmak da oldukça önemlidir. Duvarlarınız koyu renklerden oluşuyorsa lambaderi dekorasyonda ön plana çıkarmak için açık renkli bir tercih gerçekleştirebilirsiniz. Duvarlarınız açık renkli ise koyu renklere sahip olan bir tripod lambader ile kontrast bir görünüm yakalayarak lambaderin dekorasyonda silik bir obje olarak görünmesini engelleyebilirsiniz. 

Tekdüze renklerden sıkıldıysanız ve dekorasyonunuzu farklı renklerle biraz olsun hareketlendirmek istiyorsanız kırmızı, mavi, turuncu, mor gibi canlı ve parlak tonlardan oluşan bir tripod lambader seçebilirsiniz. Bu şekilde mekanın genel havasını bozmadan tek bir eşya ile ortamı renklendirebilirsiniz.   

Evidea tripod lambader çeşitleri arasında sehpalı modeller de oldukça dikkat çekici ve aynı zamanda kullanışlı bir yapıya sahiptir. Dekoratif objelerinizi ya da çiçeklerinizi koyabileceğiniz bu sehpalı modeller evinizin dekorasyonuna ekstra bir şıklık katar. Tripod lambaderin üçlü ayakları arasına yerleştirilen raf sadece dekoratif aksesuarları öne çıkarmakla kalmaz kitap ya da kupa gibi kolayca ulaşmak istediğiniz eşyalarınızı depolamak için de gerekli alanı sağlar.