İster günlük yemeklerde ister davetlerde olsun masanın ilk dikkati çeken aksesuarı masa örtüsü oluyor. Evinizde kullandığınız masa örtüleriniz, rengiyle, deseniyle, dokusuyla sizin ve evinizin tarzını yansıtıyor.

Masa örtüsü seçerken öncelikle masanızın boyutlarını göz önünde bulundurmalısınız. Masa örtünüzün boyu masa kenarlarından 10-20 cm aşağı inecek şekilde seçilirse daha şık duracağından emin olun ancak bu mesafe 30 cm´i geçmemeli. Aksi takdirde misafirler sorun yaşayabilir. Eğer davetlerde kullanacağınız bir masa örtüsü seçiyorsanız daha şık görünümlü olan dantelli, gipürlü modelleri tercih edebilirsiniz hatta bu masa örtünüzü uygun kumaş peçetelerle destekleyebilir ve konuklarınızın daha şık bir sofrada yemek yemesini sağlayabilirsiniz.

Mobilyalarınızla uyumlu olsun

Salondaki masanızda kullanacağınız örtünüzün mobilyalarınızla uyumlu olması da önemli. Öğünlere göre renk seçimlerinizi de değiştirebilirsiniz. Örneğin öğle yemeği yerken daha canlı renklerde desenli örtüler kullanırken akşam yemeklerinde daha düz, sade modelleri tercih edebilirsiniz.

Kolay temizlenebilen modeller seçin

Masa örtünüzü özellikle günlük hayatta kullanacaksanız leke tutmayan, kolay yıkanabilen hatta ütü istemeyen kumaşları tercih etmenizi öneririz. ‘’Dertsiz’’ denilen bu modeller işinizin oldukça kolaylaşmasını sağlıyor ve böylece daha uzun süre kullanabiliyorsunuz.

Aklınızda bulunsun

  • Mutfak masanız için örtü seçiyorsanız canlı renklerde çiçekli ya da son derece sevimli görünen pötikare modelleri seçebilirsiniz. Bu modeller mutfağınızın havasını değiştirecek, keyifli, huzurlu sofraların zemini olacak.
  • Kumaş masa örtünüzü çamaşır makinesinde yıkarken yıkama talimatına göre uygun temizleyici ekleyerek ılık suda yıkamalısınız.
  • Kısa devirde, hafifçe kurutarak makinenizden aldığınız masa örtünüzü kırışmaması için düz halde uygun bir yere asarak kurutmalısınız.
  • Kumaş örtülerinizde günlük kullanıma bağlı olarak pek çok farklı türde leke oluşabilir. Bu lekeleri yayılmadan temizlemelisiniz. Örneğin masa örtünüze çay döküldüğünde beyaz havlu kağıt ya da temiz bir bezle fazla sıvıyı emdirin. Daha sonra örtünüzü yıkama talimatlarına uygun şekilde yıkayın. Yalnız temiz bezle fazla sıvıyı alırken asla ovmayın, hafif dokunuşlarla fazla sıvıyı alın.
  • Evde günlük hayatta daha pratik olduğu için seçilen naylon masa örtüleri de vardır. Bu kurtarıcı ürünler nemli süngerlerle silinebildiği için özellikle çocuklu aileler için kurtarıcıdır. Yine bu ürünlerin farklı desenlerini tercih ederek, leke riski olmadan rahatça öğünlerinizi tüketebilirsiniz.
  • Masa örtülerinizin üzerine yine renkleriyle uyumlu ‘’runner’’ sererek daha şık bir sunum elde edebilirsiniz. Son dönemde oldukça yaygın olan runner kullanımı hem masalara farklı bir tarz getiriyor hem de değişik seçeneklerle her defasında sanki yeni bir masa örünüz varmış hissi meydana getiriyor.