Herkes yaşadığı ve gününün büyük bir kısmını geçirdiği alanı güzelleştirmek ister. Bulunduğunuz ortamı farklı şekillerde dekore etmek sizi tekdüze bir hayattan kurtarır. Genellikle evlerimizde en çok vakit geçirdiğimiz alan şüphesiz ki oturma odasıdır. 

Yorgun bir şekilde işten gelip dinlenirken ya da ailenizle, arkadaşlarınızla, sevdiklerinizle vakit geçirirken bulunduğunuz oturma odası dekorasyonu için oldukça farklı seçenekler bulunur. Kendi zevkinize göre dilediğiniz gibi şekillendireceğiniz odanız için birçok seçenek bulunur. 

İster hazır olarak temin edeceğiniz isterseniz de evde kendiniz ya da ailenizle birlikte yapabileceğiniz çeşitli dekoratif malzemeleri kullanarak tasarlayabileceğiniz oturma odanızı gözünüze ve ruhunuza hitap edecek bir hale getirebilirsiniz. Odanızı daha ferah göstermek, odada geçirdiğiniz zamanı daha sakin ve huzur içinde geçirmek için bulunduğunuz ortama çiçekler, tablolar, çeşitli dekoratif objeler ya da göz alıcı tasarımlara sahip lambader gibi ürünler yerleştirebilirsiniz. 

Bunun yanında evde kendin yap projeleri ile meydana getirebileceğiniz çeşitli fotoğraf çerçeveleri, farklı tasarımlara sahip saksılar, ilginç saatler, radyolar ya da modern bir anlayış ile tasarlanmış olan duvar süsleri gibi ürünleri de dekorasyonu tamamlamak ve bir bütün oluşturmak için gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. 

Evinize farklı bir hava katacak, zevkinizi yansıtmanıza yardımcı olacak farklı tasarım fikirleri ile meydana getirebileceğiniz duvar dekorasyonu fikirleri ile farklı büyüklüklerdeki odalara en uygun tasarımları yapmak artık çok kolay. Yaşadığınız alanı güzelleştirmek, değiştirmek ve yenilemek istiyorsanız bu işlemi isterseniz odayı baştan aşağı değiştirerek isterseniz de ufak dokunuşlar yaparak gerçekleştirebilirsiniz. 

Oldukça farklı, yaratıcı ve kullanışlı oturma odası dekorasyon fikirlerini bu yazımızda bulabilir ve kendi evlerinizde de gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz. Oturma odanızı dilediğiniz gibi dekore edebilir ve işten geldikten sonra kalan vaktinizin büyük bir kısmını geçirdiğiniz alanı kendi zevklerinize göre dilediğiniz gibi tasarlayabilirsiniz.

Göz Alıcı Duvar Tasarım Fikirleri 

Bulunduğunuz ortamı değiştirmek istiyorsanız tüm odadan ziyade sadece duvarları da değiştirebilirsiniz. Günümüzde odanın tek bir duvarını farklı renge boyamak oldukça yaygın olarak tercih edilir. 

Mobilyalarınıza uygun bir renk seçerek odanın sadece tek bir duvarını ya da duvarın bir kısmını farklı geometrik şekillerden faydalanarak boyayabilirsiniz. Fakat boya yapmak istemiyorsanız, duvara biraz renklilik ve hareket kazandırmak için çıtalar yardımıyla farklı tasarımlar yapabilirsiniz. 

Odanın dört tarafını yerden belirli bir yükseklikte çıtalar ile süsleyebileceğiniz gibi yine duvarın belirli kısmını kare, dikdörtgen gibi farklı geometrik şekillerden model alarak da çıta ile kaplayabilirsiniz. Bu kaplamadan sonra o modelin içine yerleştireceğiniz çeşitli tablolar, resimler, stickerler ya da farklı tasarımlara sahip LED ışıklar ile odaya farklı bir hava kazandırabilirsiniz. 

Kendi zevkiniz ve beğeninize göre pastel, koyu ya da daha canlı renk modelleri ile duvarınızı boyayabilir ve buna uygun çeşitli mobilya seçimleri ile tarzınızı yansıtabilirsiniz. Sadelikten yanaysanız tek renk bir odaya birbirini tamamlayan ve geniş açıdan bakıldığında bir bütün halinde birleşen çeşitli duvar fotoğrafları tercih edebilirsiniz. 

Her şeyden önemlisi, değiştirmek istediğiniz ortamda tercih edeceğiniz dekoratif ürünler, size huzur vermeli ve dinlendirmelidir. Çeşitli saat modelleri de hem duvar rengine hem de oda içinde bulunan mobilyalara uyumlu olursa, hem gözünüzü yormaz hem de size huzur verir. Duvara monte edebileceğiniz çeşitli raflar ile bir bütün oluşturabilirsiniz. 

Farklı renk ve boyutlarda üretilen ya da sizin tasarlayabileceğiniz raflarda küçük mumlar, farklı boyutlarda saksılar, kitaplar ve değişik fotoğraflar sergileyebilirsiniz. Aynı zamanda bu raflı köşeyi, çeşitli bitkiler ve lambader modelleri ile de eşleştirebilir ve zevkinize göre dekore edebilirsiniz. LED şerit ışıklar, bitkiler, tablolar ve farklı mobilyalar oturma odası duvar dekorasyonu malzemelerindendir.

Hayallerinizdeki Oturma Odası için Farklı Duvar Dekorasyonları

Kendinize özel yepyeni bir ortam oluşturmak ve bu ortamda kendiniz, ailenizle ya da arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirmek istiyorsunuz ve bu nedenle de farklı dekoratif arayışlar içindeyseniz yapabileceğiniz birçok adım bulunur. Farklı duvar boyaları, tablolar, raflar ve dekoratif malzemeler ile oturma odanızı renklendirebilir ve dekore edebilirsiniz. 

Boya yapmak istemiyorsanız işinizi kolaylaştıracak çok farklı ve değişik tasarımlara sahip duvar kağıtları bulunur. Bu ürünler aynı zamanda oldukça kolay bir şekilde silinebilir olması ile de ön plana çıkar. Mobilyalarınız ve odanın rengine uyumlu olarak tercih edebileceğiniz kağıt modelleri ile odanızı renklendirebilir ve değişikliğe bir adım atmış olursunuz. Bununla birlikte çeşitli yaratıcı duvar takımları ile dilediğiniz motiflere sahip olan dekoratif objeleri de farklı raflarda ya da cam kapaklı, kapaksız farklı dolaplarda muhafaza ederek odanıza renk katabilirsiniz. 

Eskitme modelleri seviyor ve evinize uygulamak istiyorsanız, duvara sıvalı bir görünüm kazandırıp farklı bölgelerine bölgesel geometrik boyalar yapabilir ya da hiç boya uygulaması yapmayıp direk sıvalı görünümlü duvar üzerine, ayna ya da tablo gibi malzemeler asabilirsiniz. 

Duvara asacağınız ayna etrafına yerleştireceğiniz LED ışıklar, çeşitli bitkiler ile o bölgeye renk katabilir ve gözlere hitap edebilirsiniz. Çok renkli bir oda tasarlamak istiyorsanız duvara yerleştireceğiniz çeşitli duvar sticker’ları ile odanızı tamamlayabilirsiniz. 

Bir oda için dekorasyon işlemleri yapmak, ortamı güzelleştirmek istemek, yaşam alanınızı değiştirmek en büyük hakkınızdır. Odanın dekorasyonunu ister boyama yöntemi ile, isterseniz farklı tablolar ve resimler ile, ister değişik raflar ve bitkiler ile isterseniz de duvara kazandıracağınız sıvalı, geleneksel bir motif ile elde edebilirsiniz. 

Evinizi Yenilemeye Duvarlardan Başlayın!

Duvarlar şüphesiz ki evin görünümünü hızlı bir şekilde değiştirme özelliğine sahip alanlardan biridir. Küçük bir alanı ya da tüm duvarı boyayarak oldukça farklı bir görünüm elde edebilirsiniz. Sadece boyama yöntemi ile değil değişik motifler yardımıyla da odanızın dekorasyonunu oldukça farklı bir seviyeye getirebilirsiniz. 

Duvar sanatı yardımı ile elde edebileceğiniz bu farklı görünüm sayesinde oturma odanızı dilediğiniz gibi dekore edip tasarlayabilirsiniz. İster profesyonel bir yardım ile isterseniz de kendi başınıza yapabileceğiniz bu değişim ile evin havasını baştan sona değiştirebilir ve yenileyebilirsiniz. 

Duvarlara kazandıracağınız tuğlalı ve taşlı bir görünüm ile odanın tek bir tarafını değiştirebilirsiniz. Bu uygulama genellikle televizyon ünitelerinin arkasındaki duvara yapılır. Tam olarak tv ünitesini yerleştirdiğiniz duvara kazandırdığınız bu motif ve bu tasarımı destekleyici eşyalar ile odanızı yenileyebilirsiniz. 

Aynı zamanda çeşitli duvar tabelaları ile de odaya ve duvarlara renkli bir görüntü kazandırabilirsiniz. Kendi zevkinize göre dekore edeceğiniz bu alanı; tablolar ve tabloların etrafına yerleştirebileceğiniz destekleyici materyaller ile gözünüze ve ruhunuza hitap eden bir alan haline getirebilirsiniz. 

Ortamı ferahlatmak, daha geniş göstermek, daha aydınlık bir odaya sahip olmak için tercih edebileceğiniz açık renk duvar boyalarının yanında, tercihinize bağlı olarak daha koyu renkli ve pastel bir yapıya sahip olacak şekilde tercih edeceğiniz renk seçenekleri ile de duvarları istediğiniz gibi süsleyebilir ve evinizi dilediğiniz şekilde dekore edebilirsiniz. 

Profesyonel bir mimardan yardım alarak tasarlayabileceğiniz ya da kendin yap projelerinden faydalanacağınız tasarım çalışmasını dilediğiniz gibi şekillendirebilir ve gözünüze hitap eden motifli odalara kavuşabilirsiniz.