Son yılların en çok sevilen ve moda olan akımlarından birisi herkesin bildiği üzere minimalizmdir. Minimalizm, hayatınızda mümkün olduğunca az eşyaya yer vererek kendinizi ön plana koyduğunuz bir yaşam felsefesi olarak biliniyor. Bu yaşam felsefesinin insan psikolojisine ve sağlığına da önemli ölçüde katkıları bulunuyor. Hayatınızdaki gereksiz fazlalıklardan kurtulma anlamına gelen minimalizm felsefesi aslında hayatınızdaki başrolün kendiniz olduğunu size hatırlatıyor. Sadeliğin benimsendiği bu akım sayesinde kendinize ve sevdiklerinize yarattığınız alanı arttırmanız da kolay oluyor. 

İnsan psikolojisine bu kadar iyi gelen bu yaşam biçimi artık ev dekorasyonlarında da sıklıkla kullanılıyor. Vaktinizin çoğunu geçirdiğiniz, huzur ve keyif bulduğunuz evinizde pek çok gereksiz eşyanın bulunması aslında içten içe stres ve baskı altında hissetmenize sebep oluyor. 

Minimalist ev dekorasyonları fikirleri sayesinde evinizi hem daha yaşanabilir hem daha şık hem de daha modern bir görünüme kolaylıkla kavuşturabilirsiniz. Sadeliğin zarafetini seven kişilerdenseniz minimalist tarzda dizayn edilmiş evler tam size göre! 

Evinize Ferahlık ve Huzur Getirmenin Yolları 

Bazı insanlar yaşam alanlarında pek çok gereksiz eşyaya yer veriyor. Hal böyle olunca toplu ve düzenli olan evler bile aslında bir kaos ortamına dönüşebiliyor. Bundan kurtulmak isteyen ve evinin dekorasyonunda yenilik arayan ev sahiplerinin imdadına minimalist ev tasarımı yetişiyor. 

Minimalist ev dekorasyonu evinizde yalnızca ihtiyacınız olan ve sade bir tasarımı bulunan eşyalara yer açmanız anlamına geliyor. Bu sayede yaşam alanınız içerisinde kendinizi daha konforlu ve daha huzurlu hissedebiliyorsunuz. Ufak tefek de olsa bir sürü eşyanın bulunduğu salon ve oturma odalarına derin bir karmaşa hâkim oluyor. 

Evinde alan açmak isteyen kişiler doğal olarak öncelikle minimalist dekorasyon nedir diye düşünebiliyor. Bu dekorasyon tarzı evinizde sade ve net çizgileri bulunan mobilyalara yer vermeniz anlamına geliyor. Bu tarzda tasarlamak istediğiniz evinizde karmaşık aksesuar ve desenlerin kullanımı minimuma indiriliyor. Aslında bu stilin benimsendiği evler sadeliğin asaletini sevenler için oldukça uygun bir tercih oluyor. 

Salonlarınıza Modern ve Minimal Dokunuşlar 

Salon ve oturma odaları şüphesiz ki herkesin evdeki çoğu vaktini geçirdiği yerler. Günün yorgunluğunu atma amacıyla girdiğiniz salonunuza pek çok karmaşık eşya bulunduğunda aslında zihninizi boşaltmanız da zor oluyor. 

Minimalist salon minimalist ev dekorasyonunu benimsemek isteyen kişilerin değişikliğe başladıkları ilk alan oluyor. Bu tarzı benimsediğiniz salonunuzda sade ve modern tarzdaki mobilyalara yer açabilirsiniz. Çok fazla eşya kullanmadan, yalnızca ihtiyaç duyduğunuz mobilyalar ve birkaç sade görünümlü aksesuar ile minimal salon dekorasyonu yaratmanız mümkün. 

Minimal görünmesini ve girdiğiniz anda huzurlu hissetmek istediğiniz salonunuzda mutlaka aynı renk tonlarını tercih etmeniz en önemli adımlar arasında yer alıyor. Sergilediğiniz aksesuarlar arasında bile karmaşa yerine bir bütünlük hâkim olması ferah hissetmeniz açısından oldukça önemli oluyor. Karmaşık desene sahip halılar, koltuklar ya da perdeler salonunuzun hem küçük görünmesine hem de boğucu olmasına sebep oluyor. Bu tarz alanlarda tüm eşyaların üzerinize geldiğini hissedebilirsiniz. Karışık tasarımlı ürünler yerine evinizde köşeli mobilyalar, net çizgilere sahip tek renkli aksesuarlar, sade ve modern görünümlü halılar ve stor perdeler tercih ederek kendi yaşam alanınızda konfora yer açabilirsiniz. 

Minimalist Yatak Odası ile Daha Kaliteli Bir Uyku 

Uzman görüşlerine göre kaliteli bir uyku için uyuduğunuz alanın sade bir dekorasyona sahip olması önemli. Uyuduğunuz alanda karışık bir görüntünün bulunması, pek çok eşyanın açıkta sergilenmesi uykuya dalma sürenizi geciktirebiliyor. 

Minimalist oda dekorasyonu sayesinde uyku probleminizin de önüne geçme şansınız bulunuyor. Yatak odanızdaki eşyaların stilinde ufak tefek değişiklikler yaparak eşyalar yerine kendinize alan açabilirsiniz. 

Minimalist bir şekilde dizayn etmek istediğiniz yatak odanızda sade ve rahatlatıcı renk tonlarını kullanmanız önem taşıyor. Pastel mavi, pastel pembe, gri, ekru ya da bej gibi renkler bu anlamda en iyi seçenekler arasında yer alıyor. Ancak söz konusu yatak odası olunca uyku kaliteniz için daha koyu fakat yine modern görünen renklere yönelebilirsiniz. Minimalist bir yatak odasında kullandığınız gardırop, kitaplık ya da vitrin gibi ürünlerin kapaklı olmasına özen gösterin. Açık raf stilindeki dolapların içerisinde yer alan eşyalar odanız içerisinde kaotik bir görüntü yaratabilir. Modern tarzdaki, köşeli ve sade renk tonlarındaki mobilyalar yatak odalarınız için ideal seçimler olabilir. 

Şifonyeriniz üzerinde sergilediğiniz kişisel eşyalarınızın da açıkta durmaması gerekiyor. Şifonyer ya da komodin üzerlerinin eşya ile dolu olması kendinizi baskı altında ve düzensiz hissetmenize neden oluyor. Bunun yerine parfümeri ya da aksesuar gibi ürünlerinizi minimal tasarımlardaki organizerler içerisine yerleştirebilirsiniz. Böylelikle odanıza hem daha stil sahibi hem de daha sade ve sofistike bir görünüm kazandırabilirsiniz. Bebek ve çocuk odalarının da minimalist tasarımlarının bulunması önem taşıyor. Karmaşık görünen bir ortamda yetişen çocuklar bazen kendilerini stres altında hissedebiliyorlar. 

Minimalist Bir Evde Hangi Renkler Kullanılmalı? 

Evine minimalizmin konforlu tarzını getirmek isteyen kişiler öncelikle evde hangi renkler kullanılmalı diye düşünüyor. Mobilyaların tarzında sadeliğe gidilmesinin yanı sıra evin içerisinde kullanılan renk paleti de gerçek anlamda minimal dokunuşlar yaratmak için önem taşıyor. 

Minimalist dekorasyonda renklerin kullanımı hem insan psikolojisi hem de şık bir yaşam alanı dizaynı açısından önem taşıyor. Renklerin birbirleriyle zıtlık yaratmasından ziyade bütünlük yaratması, birbirleriyle uyum içerisinde olması daha huzurlu hissetmenizi sağlıyor. Söz konusu minimalizm akımı ve dekorasyon tarzı olduğunda şüphesiz ki ilk akla pastel tonlar ve sade renkler geliyor. Göz alıcı tonlar, karmaşık desenlerde mobilyalar, kesimi göz yoran ünite, vitrin ve gardıropların ne yazık ki minimalist tasarlanan bir evde bulunmaması gerekiyor. 

Evinizde beyaz, krem, ekru, bej, gri, siyah gibi modern ve basit tonlardaki renkleri ağırlıklı olarak kullanmaya özen gösterebilirsiniz. Bu şekilde dekorasyonunuzu minimalist bir hale çevirmeniz daha kolay olacaktır. Bunun yanı sıra koyu bir mavi, pastel tonlardaki pembe, sarı, mavi ve yeşiller de minimalist dekorasyonda tercih edilebilecek renk tonları arasında yer alıyor.  Pastel tondaki bir mavinin ya da beyazın manevi anlamda da huzurlu hissettirdiği uzmanlar tarafından da onaylanıyor. Bu yüzden evinizde küçük detaylar üzerinde de olsa bu tonlara yer vermeniz önem taşıyor. Renklerin duvar ve mobilyalarda uyumlu tercih edilmesinin yanı sıra aksesuarlarda uyumlu çeşitlere yönelinmesi gerekiyor. Aksesuar kullanımını minimalist tasarladığınız eviniz için minimuma indirmeniz gerekli fakat eğer istiyorsanız birkaç basit tasarımlı ürüne yer açmanız mümkün. 

Modern tasarımlı birkaç biblo, sade görünümlü bir saksı ya da birkaç dekoratif yastık minimal evlerde kullanılabilecek aksesuar çeşitleri arasında yer alıyor. Ancak bu ürünlerin de mümkün olduğunda karışık görünmeyen alternatiflerinin tercih edilmesi gerekiyor.  Örneğin dekoratif bir yastık alırken diğer mobilyalarınızın ve duvarlarınızın rengiyle uyumlu olduğundan hatta belki de aynı olduğundan emin olmanız önem taşıyor. Ya da tercih ettiğiniz bibloların birbirleriyle tonsürton renkler içerisinde olması daha ferah bir görünüme sebep oluyor. Minimalizm hem ev dekorasyonunda sadeliğe gitmenizi sağlıyor hem de psikolojiniz açısından rahatlatıcı bir görev üstleniyor. Ferah, huzurlu, aydınlık ve modern bir eve sahip olmak istiyorsanız minimalist ev dekorasyonu ile yaşam alanınızda kaos yerine kendinize yer açabilirsiniz.