Eylül ayı ile birlikte gelen sonbahar mevsiminde giydiğiniz kıyafetlerden yediğiniz yemeklere kadar bir değişikliğe gitmeniz gerekir. Özellikle tükettiğiniz yemeklerin oldukça farklılık gösterdiğini söylemek mümkündür. Bu noktada mevsim sebzelerini kullanarak birbirinden lezzetli tarifler elde edebilirsiniz. 

Mevsiminde tüketilen her sebze oldukça lezzetli olduğu için yaptığınız yemekler de buzlukta beklettiğiniz sebzelerle yaptığınız yemeklerden daha lezzetli olur. Bu bakımdan mevsim sebzelerini bol bol tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda mevsiminde tüketilen sebzelerin vitamin değerlerinin de daha yüksek olduğunu söylemek mümkündür. 

Özellikle düşük bir bağışıklık sistemine sahipseniz, mevsim meyve ve sebzelerini tüketmeye özen gösterebilirsiniz. Mevsim geçişlerinde değişen havaya adapte olma noktasında zorluk çekebilirsiniz. Bunun önüne geçmek için bol bol meyve ve sebze tüketebilirsiniz. Bu sayede sabahları daha dinç uyanabilirsiniz. Saçınızdan tutun cildinize kadar vücudunuzun her noktasında değişim olduğuna şahit olabilirsiniz. 

Sonbahar mevsimine özel oldukça çeşitli sebze ve meyve seçeneği bulunduğu için her gün farklı bir tarif yapmanız dahi mümkündür. Karnabahar, lahana, ıspanak, pırasa, kereviz, kırmızı lahana, ayva, cennet elması, armut ve balkabağı mevsim lezzetleri arasında yerini alır. 

Mevsim lezzetleri oldukça çeşitlilik gösterdiği için yapacağınız tariflerin de farklılık göstermesi mümkündür. Özellikle aynı sebzeden pek çok farklı lezzet elde edebilirsiniz. Bu bakımdan akşam ne yemek yapacağınız derdine sonbahar mevsiminin başlaması ile son verebilirsiniz. Dilerseniz kendiniz de damak tadınıza uygun olacak şekilde yeni tarifler yapabilirsiniz. 

İki sebzeyi bir araya getirerek yeni bir lezzet dahi elde edebilirsiniz. Sonbahar mevsimi, havaların soğuması anlamına geldiği için öncelikli olarak çorba tariflerini uygulamakla başlayabilirsiniz. Çorba, neredeyse her evde tüketilen ve ana yemeklerden önce tüketebileceğiniz bir lezzet olduğu için her gün dahi yapabilirsiniz. Bu bakımdan mevsim sebzeleri ile güzel bir çorba pişirebilirsiniz. Dilerseniz bugünün yemeği olarak lahana çorbası tercihinde bulunabilirsiniz. Son derece pratik olduğu için kısa süre içerisinde hazır hale getirebilirsiniz. 

Bu noktada içeriğine kendiniz karar verebilirsiniz. Genel itibarıyla yağ, salça, soğan, tuz, baharat ve doğranmış lahana kullanıldığı için normal çorbalardan farklı olarak sadece lahana eklemesi yapmanız gerekir. Özellikle sindirim sorunları çekiyorsanız tüketebileceğiniz bir çorbadır. Sindirim sistemini rahatlatmak ile birlikte haftada bir kez tüketilmesi önerilir. Bu şekilde mevsim sebzeleri ile damak tadınıza uygun olacak şekilde birbirinden farklı çorba tariflerini uygulayabilirsiniz. 

Sonbahar Mevsiminin Yıldızı Olan Sebzelerle Akşam Yemeği Tarifleri 

Sonbahar ayı ile birlikte dalından kopmuş taze sebzelere kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu bakımdan sonbahar aylarının akşam öğünlerinde sebze yemekleri yapabilirsiniz. Mevsim sebzeleri oldukça lezzetli ana yemekler elde edebilir ve sebze yemeyen çocuklarınıza dahi sebzeleri sevdirebilirsiniz. Özellikle mevsiminde daha da lezzetli olan ıspanak ile birbirinden farklı tarifler yapabilirsiniz. 

Genel itibarıyla pek çok çocuğun ıspanak sevmediğini söylemek mümkündür. Çocuklarınıza ıspanağı sevdirecek farklı tarifler yapabilirsiniz. Bu noktada ıspanağı çocuğunuzun en sevdiği yemek ile birleştirebilirsiniz. Genellikle her çocuk makarnayı istekli bir şekilde tüketir. Bu bakımdan fırında ıspanaklı makarna yaparak, çocuklarınızın ıspanağın vitaminini almasını sağlayabilirsiniz. 

Görüntüsü de oldukça iştah kabartıcı olduğu için çocuklarınızın severek tüketmesi mümkündür. Normal fırında makarna tarifine ek olarak ıspanak ekleyerek bu tarifi elde edebilirsiniz. Böreği andıran bir görüntüsü olduğu için çocuklarınız ıspanağı dahi sorun etmeyebilir. Bununla birlikte bebekleriniz için de ıspanaklı bir tarif hazırlayabilirsiniz. 

Özellikle ıspanak omlet, bebekleriniz için oldukça besleyici bir değere sahiptir. Bu bakımdan sabah kahvaltılarında bebeklerinize ıspanaklı omlet yapabilirsiniz. Genel itibarıyla bebekler pek fazla yemek ayırt etmez. Bebeklikten itibaren ıspanak gibi sebzeleri yedirmeye başlayarak, ileriki yaşlarda severek tüketmesini sağlayabilirsiniz. 

Bununla birlikte karnabahar ile pek çok farklı tarif elde edebilirsiniz. Mevsiminde tükettiğiniz karnabaharın son derece lezzetli olduğunu söylemek mümkündür. Bu bakımdan sonbahar aylarında haftada bir veya iki karnabahar tüketmeye özen gösterebilirsiniz. Hızlı ve ratik bir şekilde bir öğün hazırlamak isterseniz karnabahar kızartma yapabilirsiniz. Oldukça lezzetli bir yemek olmakla birlikte 10 dakika içerisinde hazır hale getirebilirsiniz. 

Karnabahar, metabolizma hızlandırıcı bir etkiye de sahip olduğu için diyetlerde oldukça fazla önerilir. Dilerseniz kızartmak yerine üzerine beşamel sos dökebilir ve fırında pişirebilirsiniz. Bu şekilde oldukça sağlıklı bir tarif elde edebilirsiniz. Bununla birlikte fırında farklı bir şekilde de karnabahar pişirebilirsiniz. Karnabahar graten olarak anılan bu tarif üç malzemeden ibaret olduğu için oldukça pratiktir. 

Bu noktada ihtiyacınız olan malzemeler arasında karnabahar, kaşar peyniri veya dilediğiniz eriyen bir peynir ve süt yer alır. Dilerseniz küçük küçük kaplar içerisinde de pişirebilirsiniz. Küçük bir fırın kabı içerisine dilediğiniz kadar karnabaharı yerleştirebilir ve üzerine süt ve rendelenmiş kaşar peynir karışımını ekleyebilirsiniz. Kaşar eriyip hafif renk değiştirdikten sonra fırından alabilir ve sevdiklerinizle birlikte lezzetli bir akşam öğünü geçirebilirsiniz. 

Bununla birlikte diyetteyseniz bol bol lahana da tüketebilirsiniz. Özellikle yemek yanına aperatif arayışında iseniz kırmızı lahana turşusu yapabilirsiniz. Dilediğiniz kadar yapıp kavanozlara koyabilir ve yıl boyu tüketebilirsiniz. Her yemek yanında ekstra bir lezzet olarak tüketebilirsiniz. Aynı zamanda lahanayı pek çok farklı şekilde de tüketebilirsiniz. Özellikle dolmasını yapabilir ve yanında yoğurtla birlikte yiyebilirsiniz. 

Mevsim Sebzeleri ile Aperatif Lezzetler 

Sonbahar tarifleri oldukça çeşitlilik göstermekle birlikte aperatif lezzetler de yapabilirsiniz. Özellikle sonbahar aylarında gittiğiniz her yerde görebileceğiniz kerevizleri değerlendirmekle başlayabilirsiniz. Kereviz, vitamin deposu olmakla birlikte haftada birkaç kez tüketebilirsiniz. Dilerseniz meze şeklinde ana yemeklerin yanında tüketmeyi tercih edebilirsiniz. 

Kereviz, düşük kalorili olduğu için diyetlerinizde de tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Son derece pratik bir aperatif olduğu için kısa sürede hazır hale getirebilirsiniz. Özellikle davetsiz misafirleriniz geldiğinde masanın dolu görünmesi için bu mezeyi yapabilirsiniz. İki şekilde hazırlayabileceğiniz bu mezenin sağlıklı versiyonu da bulunur. 

Sağlıklı bir öğün hazırlamak isterseniz kerevizleri rendeledikten sonra üzerine birkaç kaşık yoğurt ekleyebilir ve baharatlarla lezzetini arttırabilirsiniz. Dilerseniz sadece mayonez ile de bu tarifi hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde daha kalorili olduğu için yoğurtla birlikte mayonezi karıştırarak daha hafif hale getirebilirsiniz. Ara öğün olarak tüketebileceğiniz bir lezzet yerine de geçebilir. 

Kerevizi ana yemek olarak hazırlamak isterseniz, fırında pişirerek deneyebilirsiniz. Fırın kağıdının içerisine kerevizleri doğrayarak koyabilir ve içerisine dilediğiniz sebzeleri ekleyebilirsiniz. Üzerine zeytinyağı, tuz ve baharat eklemesi yaparak fırına atabilir ve piştikten sonra yanında pilav ile tüketebilirsiniz. 

Bununla birlikte sonbahar aylarının sevilen sebzelerinden bir diğeri pırasadır. Genel itibarıyla çocuklar pırasa tüketme noktasında zorluk çeker. Bu bakımdan farklı tarifler hazırlayarak pırasayı çocuklarınıza sevdirebilirsiniz. Bu noktada görsellik son derece önemlidir. Dilerseniz patatesli pırasa böreği yapabilir ve çocuklarınızın pırasa tüketmesini sağlayabilirsiniz. 

Patatesli pırasa böreğini dilerseniz ana yemek olarak yapabilir dilerseniz de arkadaşlarınızı oturmaya davet ettiğinizde yapabilirsiniz. Bu bakımdan oldukça kurtarıcı bir lezettir. Yapılışı da oldukça pratik olduğu için kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Özellikle akşam işten eve geldiğinizde 15 dakika gibi bir sürede yemeğinizi hazır hale getirebilirsiniz. 

Pırasa ve patatesi haşladıktan sonra bir fırın kabına yerleştirebilir ve üzerlerine beşamel sos dökebilirsiniz. Görüntü itibarıyla çocuklarınıza hitap etmesi için de kaşar ekleyebilirsiniz. Sonbahar ayında bu şekilde yapabileceğiniz pek çok farklı lezzet bulunduğu için akşam ne yemek yapsam derdine son verebilirsiniz.