Rüzgarda hızla açılan kapılar veya bazen tam tersine birden çarparak kapanan kapılar can sıkıcı olabilir. Hatta bazı durumlarda kapıların çarpmasını engellemeye çalışırken parmaklarınızı kapılara sıkıştırabilirsiniz.

Bu sorunu çözmek için basit bir kapı stoperi yeterli olacaktır. Dışarıdan hazır alabileceğiniz birçok kapı stoperi modeli olduğu gibi bunun yerine kolay bir “kendin yap” projesi haline getirerek hem elinizdeki eski veya artık işlevini yitirmiş ürünleri değerlendirmiş olacak hem de üretkenliğinizi konuşturarak bir şeyleri kendiniz üretmenin keyfine varacaksınız.

Yapımı oldukça kolay olan bu ürünü oluşturmak için daha önceden herhangi bir tecrübenizin olmasına da gerek yok. Birkaç basit malzemeyle yapılabilecek kapı stoperi aynı zamanda ilk defa deneyenler içinde oldukça kolay bir başlangıç olacaktır.

Kapılarınızın çarpmasını engelleyecek ve duvarlarınızı gereksiz hasarlardan koruyacak kapı stoperi yapımı için ihtiyacınız olan sadece kum, buzdolabı poşeti, külotlu çorap (uzun bir çorap da olabilir), boncuk/düğme, iğne iplik ve kurdele (süslemesi için) gibi birkaç basit malzemedir.

Sizlere fazla maliyeti olmayacak bu “kendin yap” projesini oluşturabilmek için videomuzu izleyip adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Hazırsanız minimum maliyet ve biraz da çabayla üretkenliğinizi konuşturacağınız bu projenin yapım aşamalarına geçelim.

  1. Buzdolabı poşetine kum doldurun ve ağzını sıkıca bağlayın.
  2. Çorabın içerisine ağzını bağladığınız kum dolu poşeti yerleştirin.
  3. Sonrasında çorabı baş ve orta kısmı olmak üzere iki farklı yerinden ipler yardımıyla bağlayın.
  4. Orta kısmına iple bağladıktan sonra süslemek amacıyla bir tur da kurdeleyle bağlayıp daha çık görünmesini sağlayabilirsiniz.
  5. Çorabın üstte kalan parçasını keserek kulak şeklini verin.
  6. Hazırladığınız tavşan kapı stoperinin gözleri için boncuk veya düğme kullanabilirsiniz.
  7. Ardından tavşanın ağız kısmını da siyah iple tamamlayabilirsiniz.

Artık kapı stoperiniz hazır. Evinizin istediğiniz bölgesinde kullanabilir, farklı hayvan figürlerine de benzer metotlarla uyarlayabilirsiniz. Aynı zamanda hazırlamış olduğunuz bu kapı stoperlerini dekoratif obje olarak da evinizin farklı bölgelerinde değerlendirebilirsiniz.