Keçeden Kapı Süsü Yapımı

Dekoratif ürünlerle yaşam alanlarını hareketlendirmek bu ortamlarda geçirdiğiniz süreyi çok daha keyifli hale getirebilir. Dilerseniz kendi yaptığınız ürünler ile bunu yapabilirsiniz. Daha öncesinde hiç böyle bir şey yapmadıysanız küçük parçalar ile başlayabilirsiniz. Kapı süsü gibi kolay parçaları yapabilir ve kendinizi bu noktada geliştirebilirsiniz. 

Kapı süsü yapmak için pek çok farklı malzeme kullanabilirsiniz. Keçe bu parçalardan bir tanesidir. Renk çeşitliliği ve kolay şekillenebilir olmasından dolayı pek çok kişi tarafından tercih edilen bir malzemedir. Aynı zamanda kaliteli bir malzeme olduğu için uzun ömürlü kullanım imkanı yaratabilir.

Kapı süsü malzemeleri

Keçeden kapı süsü yapmak için pek çok farklı model seçeneği bulunur. İlk defa yapacaksanız tercihinizi kolay modellerden yana kullanabilirsiniz. Özellikle tahtadan yapılmış yuvarlak bir parça satın alarak başlayabilirsiniz. Bu tahta parçası üzerine mum silikon ile yaptığınız keçeleri yapıştırabilirsiniz. Dilerseniz çiçek ve yaprak motifleri yapabilirsiniz. Farklı renklerde yapabilir ve tahta parçasının üzerine koyabilirsiniz. 

Dilerseniz tahta parçası görünmeyecek şekilde üstünü kapatabilirsiniz. Bunun için yeşil renkli bir sürü yaprak motifi yapabilir ve tahta parçasının üzerine yapıştırabilirsiniz. Ayrıca üzerine inci taneleri de ekleyebilirsiniz. Bu şekilde oldukça etkileyici bir tasarım elde edebilirsiniz. Yaprak rengini dilediğiniz yeşil tonu olacak şekilde seçebilirsiniz. Özellikle zeytin yeşili gibi popüler hale gelen renk tonları yönünde tercihinizi kullanabilirsiniz. Sonraki süreçte ise tahta kısmına çift yönlü bir ip yapıştırabilir ve kapıya asabilirsiniz. 

çiçekli kapı süsü

Keçeden Kapı Süsü Malzemeleri 

Eviniz için el yapımı dekoratif ürünler hazırlamak istiyorsanız keçeden kapı süsü malzemeler nelerdir sorusuna cevap arayarak işe başlayabilirsiniz. Yapmak istediğiniz modele göre malzeme değişikliğine gidebilirsiniz. Fakat yine de belirli bazı malzemelerin olduğunu söylemek mümkündür. Mukavva, makas, keçe ve silikon tabancası gibi malzemeler neredeyse her model için kullanılır. Farklı renk tonlarına sahip keçeler almanız halinde pek çok farklı model elde edebilirsiniz. 

Bu noktada kendi hayal gücünüze bağlı olarak değişiklikler yapabilirsiniz. Kurdela, inci, boncuk, LED lamba ve püskül gibi ürünler de satın alabilirsiniz. Bu şekilde farklı modeller elde etmeniz mümkündür. Özellikle büyük bir mukavva satın almanız gerekir. Keçelere şekil vermek için mukavvadan yardım alınır. Mukavvaya dilediğiniz şekli verebilir ve üzerini keçe ile kaplayabilirsiniz. 

Kapı süsü hazırlama

Sonraki süreçte yapmak istediğiniz motifleri yapabilir ve mukavva üzerine ekleyebilirsiniz. Bunun için silikon tabancası kullanmanız gerekir. Yapıştırıcı gibi ürünler keçenin sabit kalmasını sağlamayabilir. Silikon tabancası bu süreçte işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Mum silikon, keçelerin iyi bir şekilde sabitlenmesini sağlar. Böylece uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle isimli bir kapı süsü yapmak için pamuk yada keçeden yardım alabilirsiniz.

İsimli modeller genellikle kabartma görüntüsüne sahip olur. Her bir harfin içerisini pamuk yada keçe ile doldurabilirsiniz. Dilerseniz yeni doğum yapmış bir tanıdığınıza hediye etmek üzere de yapabilirsiniz. Bu şekilde anlamlı bir hediye verebilirsiniz. Çocuğun cinsiyetine bağlı olarak keçe seçimi yapabilirsiniz. 

Kapı süsü yapımı

Erkek çocuklar için mavi, lacivert ve beyaz gibi renk tonları kullanılır. Aynı zamanda bulut motifi oldukça beğeni toplar. Özellikle uçan balon motifini tercih edebilirsiniz. Balon iplerini kurdeleden elde edebilir ve balon detaylarında keçe kullanabilirsiniz. Birden fazla renkte balon yapabilir ve kurdele üzerine yapıştırabilirsiniz. Bebeğin ismini ise bir bulut motifi içerisine yazabilirsiniz. 

Bulut şeklinde kestiğiniz bir mukavvayı bebe mavisi renkte bir keçe ile kaplayabilirsiniz. Üzerindeki harfleri ise lacivert keçe kullanarak yapabilirsiniz. Bu parçayı da kurdelelerin üzerine yapıştırabilirsiniz. Bu noktada kapıya asmak için ip eklemesi yapabilirsiniz. Dilerseniz çift taraflı bant ile yapıştırmanız da mümkündür. Keçeden kapı süsü için gerekli malzemeler nedir sorusuna bu şekilde cevap verilebilir. Gerekli malzemeleri aldıktan sonra dilediğiniz motifleri yapmaya başlayabilirsiniz.

Kapı süsü çeşitleri

Keçeden Kapı Süsü Modelleri 

Keçeden kapı süsü modelleri tasarım açısından çeşitlilik gösterir. Dilerseniz kendi uyarlamanız olan bir ürün tasarımı da yapabilirsiniz. Özellikle sevdiğiniz renk tonlarına sahip olan keçeleri satın almak ile başlayabilirsiniz. Evin dış kapısında kullanmak üzere ev tasarımlarını tercih edebilirsiniz. Tek katlı müstakil bir ev görüntüsüne sahip olan bu modeller oldukça beğeni toplar. Bir mukavvayı tek katlı çatısı olan bir ev gibi kesebilir ve üzerini dilediğiniz gibi tasarlayabilirsiniz. 

Çatı kısmında bordo, pencere ve kapı kenarlarında beyaz renk tercih edebilirsiniz. Dilerseniz önünde bahçesi varmış gibi kapı yanına çiçek motifleri de ekleyebilirsiniz. Zemin kısmını çimen görünümüne kavuşturmak için yeşil renk olacak şekilde tercih edebilirsiniz. Üzerine lavanta, gül ve daha pek çok farklı çiçek seçeneği ile donatabilirsiniz. Bu şekilde sıcak bir yuva görünümü elde edebilirsiniz. 

Kapı süsü hazırlama

Kapıya asmak için bir ip detayı ekleyebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Bununla beraber anahtar şeklinde bir tasarım da yapabilirsiniz. Mukavvayı anahtar şeklinde kesebilir ve üzerini dilediğiniz renk bir keçe ile kaplayabilirsiniz. Ebatlarını isteğiniz doğrultusunda ayarlayabilirsiniz. Kapı boyutuna bağlı olarak bir seçim yapmanız mümkündür. Üzerine üç adet çiçek motifi yapıştırabilirsiniz. Dilerseniz çiçekleri yapıştırmadan önce küçük parçalar halinde kurdela yapıştırmayı deneyebilirsiniz.

Üzerine çiçekleri yapıştırmanız halinde alt kısımlarından kurdela sarkar. Bu şekilde etkileyici bir tasarım elde edebilirsiniz. Üzerine boncuk gibi malzemeler de yapıştırabilir ve daha özgün bir hal almasını sağlayabilirsiniz. Bununla beraber yuvarlak bir mukavva kesebilir ve üzerini hasır ile kaplayabilirsiniz. 

Üzerine yaprak ve çiçek gibi parçalar ekleyebilirsiniz. Bu tasarımın farklı ve özgün olması için led lamba kullanmayı deneyebilirsiniz. Yaprakların arasından bir metrelik led lambayı geçirebilir ve hava karardığında yakabilirsiniz. Bu gibi pek çok farklı model seçeneği arasından seçim yapabilir ve kendinize ait bir hobi oluşturabilirsiniz. 

Kapı süsü

Etkileyici Keçeden Kapı Süsü Tasarımları 

Keçeden kapı süsü nasıl yapılır sorusu oldukça fazla gelir. Kolay bir işlem olmakla beraber her kesimden bireyin yapması mümkündür. Dilerseniz ilk etapta keçeden kapı süsü kalıpları kullanabilirsiniz. Bu şekilde işlerinizi daha kolay hale getirebilirsiniz. Çiçek ve yaprak gibi kalıpları kullanabilir ve kolay bir şekil verme süreci geçirebilirsiniz. Kalıp kullanmadan da bu motifleri yapmanız mümkündür. Bunun için tek yapmanız gereken bu motifleri çizmek olur. 

Mukavva üzerine balon, çiçek ve yaprak gibi desenleri çizmeniz halinde kolaylıkla elde edebilirsiniz. Sonraki süreçte üzerini keçe ile kaplamak oldukça eğlencelidir. İlerleyen dönemlerde daha farklı modeller üzerinde de çalışabilirsiniz. Özellikle papatya modeline duyulan ilgi bir hayli fazladır. Yuvarlak bir mukavva kestikten sonra orta kısmına  çubuk şeklinde kestiğiniz sarı renkli keçeleri yapıştırabilirsiniz. Yaprak kısımları için beyaz renkli kare keçeler kesebilirsiniz. Kestiğiniz bu parçalara koni şeklini verdikten sonra mukavva üzerine yapıştırabilirsiniz. 

kapı süsü modelleri

Mukavva görünmeyene kadar bu işleme devam edebilirsiniz. Bu şekilde büyük bir papatya modeli oluşturabilirsiniz. Dilerseniz hasır ip kullanarak da farklı modeller elde edebilirsiniz. Yuvarlak şeklinde kestiğiniz mukavvayı hasır ip ile kapatabilirsiniz. Üzerine ise dilediğiniz renk tonlarında keçeler kullanarak kelebek motifi yapabilirsiniz. Kelebekleri küçük ve büyük ebatlı olacak şekilde yapmanız halinde daha hoş bir görüntü elde edebilirsiniz.

Kelebekleri hasır üzerine dilediğiniz şekilde yapıştırabilir ve kapı üzerine asmak için hazır hale getirebilirsiniz. Elinizdeki ürünler ile birden fazla kapı süsü elde etmeniz mümkündür. Bu bakımdan farklı modeller deneyebilir ve sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Dilerseniz, “Evinizi Renklendirecek Kapı Süsü İpuçları” yazımıza göz atabilir sizin için hazırladığımız kapı süsü yapımı videosu ile adım adım ilerleyerek kendi kapı süsünüzü kolaylıkla yapabilirsiniz.