Evinizde Çocuk Güvenliği İçin Gerekli Eşyalar

Çocuk güvenliği, ebeveynlerin üzerinde çok fazla durması gereken bir konudur. Hem evde hem de işyeri gibi ortamlarda çocuklarınızın güvenliğini sağlamanız bir hayli önemlidir. Çocuklarınızın yaşadığınız ortamdaki güvenliğini sağlamak için yapmanız almanız gereken bazı önlemler vardır. Öncelikli olarak, çocuklar çok fazla hareket ettikleri için eşyalara çarpma eğilimi gösterirler. 

Bu sebeple, evde yer alan mobilya ve eşyaların köşelerindeki sivri uçların kapatılması gerekir. Bunu bir köpük yardımı ile yapabileceğiniz gibi silikon kullanarak da sivri yerleri daha güvenli hale getirebilirsiniz.  Çocuk güvenliğini sağlamak için, eşyaların kenarına alacağınız köşe koruyucu ürünleri de bu açıdan verimli bir kullanım sağlar. Masalarınızın ya da mobilyalarınızın kenar kısmını yerleştireceğiniz köşe koruyucular sayesinde, çocuğunuz çarpsa bile herhangi bir zarar görmesi engellenir. 

Köşe koruyucular dörtlü paketler şeklinde bulunabilir. Mobilyanın dört bir yanına takılacak şekilde ayarlanabilir. Böylece çocuklarınız için oldukça güvenli bir hareket alanı da hazırlayabilirsiniz. Alınabilecek bir diğer güvenlik önlemi ise oyun alanlarının korunaklı şekilde ayarlanmasıdır. Özellikle küçük yaştaki çocukların, korunaklı bir alanda oynaması, ebeveynler için de rahatlık sağlar. 

Çocuğun, oyun alanından ebeveyn desteği olmadan çıkamayacağı şekilde ayarlanan korumalıklar, düşmesini ve kendine zarar vermesini engeller. Aynı zamanda korumalıkların üzerine yastıklar geçirilerek çocuğun kafasını çarpması da engellenebilir. Alınan bu önlemler sayesinde, çocuklarınız güven içerisinde oyun oynarken siz de gündelik işlerinizi sürdürmeye devam edebilirsiniz. 

Çocuk Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Çocuk güvenliği nasıl sağlanır, sorusunun birden fazla cevabı vardır. Öncelikli olarak çocuğunuzun yaşına uygun önlemleri almanız oldukça önemlidir. Bebek yaşlardaki bir çocuk için düşmemesi ve hareketleri sonucu kendine zarar vermemesi için gerekli önlemler alınır. Bebekler gün içerisinde ve gece boyunca uyurlar. Bebekler, belirli bir zaman sonra hareket etmeye başlarlar. 

Bu hareketleri esnasında yataktan ve beşikten düşme gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bunu engellemenin de birden fazla yolu vardır. Öncelikli olarak yatağın kenar kısımlarına ve yere yastık koyarak bebeğin düşmesi ve zarar görmesi engellenebilir. Bu duruma alınabilecek diğer bir önlem de bebek kameralarıdır. 

Bebeğiniz uyurken onu anlık olarak izleyebilmenize olanak tanıyan bu ürünler, güvenli bir kullanım sunar. Kameranın ekranını yanınıza alarak gündelik işlerinize devam edebilirsiniz. Bebeğiniz hareket ettiğinde ya da uyandığında onu kameradan takip edebilir ve güvenliğini sağlayabilirsiniz. 

Çocuğun yaşı biraz daha büyükse güvenlik önlemlerini hareket alanlarına uygun olacak şekilde almanız gerekebilir. Çocuğunuzun oyun oynadığı ve vakit geçirdiği alanlardaki tehlikeli eşyaları kaldırarak önlem almaya başlayabilirsiniz. Ev içerisinde çocuk güvenliğini sağlamanın diğer bir yolu da alçak yerlere bulunan prizlerin kapatılmasıdır. Bu prizlerin kapatılabilmesi için kapaklar bulunur. Priz koruyucu, çocuğunuzun parmağını ya da başka bir yerini prize sokmasını engelleyerek, güvenli bir ortam oluşturmanıza yardımcı olur.

Mutfakta Çocuk Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Evde çocuk güvenliği, sadece belirli odalarda değil, evin tamamını kapsayacak şekilde sağlanmalıdır. Çocuklar, kontrolünüz dışında evin her yerini gezebilir. Çocukların evin içerisinde en çok girdikleri yerlerden bir tanesi de mutfaklardır. Mutfakta, bıçak, makas ve çakmak gibi çocuklar için tehlike oluşturabilecek pek çok alet yer alır. Bu aletlerin korunaklı alanlarda saklanması bu açıdan oldukça önemlidir.

Çekmeceler ve dolapların içerisinde saklanan bu aletler çocuklar tarafından bulunabilir. Dolapların ve çekmecelerin çocuklar tarafından açılmasını önlemek için bazı önlemler alınması gerekir. Burada alınabilecek önlemlerden ilki; çekmece ve dolap kilitleridir. Dolap kilidi, dolabın kapak kısmına takılarak açılmasını engeller. Bu sayede, çocuklar dolabı açamayacağı için güvenli bir ortam elde edilebilir. 

Çekmece kilitleri de aynı şekilde, güvenli bir ortam oluşmasına zemin hazırlayan ürünler arasında yer alır. Evin her yerinde kullanabileceğiniz dolap kilitleri sayesinde, tehlikeli eşyalarınızı dolapların içerisinde rahatlıkla saklayabilirsiniz. Evin içerisinde alınabilecek önlemlerden bir diğeri de devrilebilecek ve dengesiz eşyaların sabitlenmesidir. 

Eskiyen mobilyalar, dengesini kaybederek tehlikeli bir hale gelebilir. Çocuklar oyun esnasında bu mobilyalara temas ederek düşmelerine yol açabilir. Bu sebeple, dengesi ve eski eşyalarınızı duvara sabitleyerek güvenli bir ortam hazırlayabilirsiniz. Açık dolaplarda yer alan ve devrilmeye müsait olan eşyaları da güvenli bir alana alarak, çocuklarınızın üstüne düşmesine engel olabilirsiniz. 

Banyo ve Tuvalette Alınabilecek Güvenlik Önlemleri

Banyo ve tuvaletler, gün içerisinde mutlaka kullanılan alanlardır. Bu sebeple, günün belirli bir bölümü banyo ve tuvaletlerde geçer. Bu alanlarda da çocuklar için tehlikeli olabilecek durumlar mevcuttur. Öncelikli olarak, banyo duş alınan ve sürekli olarak ıslak olan bir yerdir. Bu sebeple, kaygan ve düşmeye müsait bir zemine sahiptir. 

Banyoda düşüp kaymanın engellenmesi için duş aldıktan sonra suyun bir çekici yardımı ile tahliye edilmesi gerekir. Bununla birlikte, duş sonrası çıkılan alanda kaymaz ve dayanıklı halıların olması da önemlidir. Kaymaz halılar sayesinde, güvenli bir şekilde kurulanıp giyinebilirsiniz. Tuvaletler de aynı şekilde kaygan ve tehlike oluşabilecek alanlardır. 

Çocuklarınızın güvenliği açısından tuvaletin kuru kalmasına dikkat edilmesi gerekir. Eğer klozet şeklinde bir tuvalete sahipseniz çocuğunuza uygun oturağı ve basamağı alarak güvenli bir ortam oluşturabilirsiniz. Alınan bu önlemler sayesinde, yaşanabilecek pek çok sakatlığın önüne geçebilirsiniz. Banyoda yer alan dolapların kenarına koruyucu ürünler takarak güvenli bir hale getirmek mümkündür. 

Banyo ıslak ve nemli bir yer olduğu için orada yer alan prizlerin korunması da önemlidir. Priz kapatıcılar sayesinde, çocuğunuz için güvenli bir ortam oluşabilir. Kişisel bakım ürünlerinin bulunduğu dolaplara kilit takarak çocuğunuzun bu alanlara erişimini de kısıtlayabilirsiniz. Temizlik için kullanılan çamaşır suyu gibi kimyasalların bulunduğu dolabı da kilitleyerek, güvenli bir banyo ortamı sağlayabilirsiniz. 

Çocuk Odalarının Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Çocuk odaları, yavrularınızın en çok vakit geçirdiği alanlardan bir tanesidir. Çocuklar, uyurken, oyun oynarken ve ders çalışırken kendi odalarını kullanılır. Bazen çocuklar odalarında tek başlarına da kalabilir. Tek başlarına kaldıkları anlarda güvenli bir ortamın sağlanabilmesi için gerekli olan bazı önlemler vardır. Alınabilecek önlemlerden ilki; alçak ve sabit mobilyaların kullanılmasıdır. 

Alçak mobilyalar, çocukların hareketli oldukları esnada, güvenli bir ortam sağlar. Çocuklar mobilyanın üzerine tırmansa bile alçak olduğu için zarar görme olasılıkları düşer. Yine aynı şekilde, mobilyalar sabitlenerek, devrilme ve yıkılma gibi sorunların da önüne geçilebilir. Alınabilecek diğer bir önlem de oval ve yuvarlak mobilya tercihi yapılmasıdır. Çocukların hareketleri esnasında sivri köşeleri olan mobilyalar, tehlike yaratabilir. Bu sebeple, oval kenarlı eşyaları tercih ederek güvenli bir ortam oluşturabilirsiniz. 

Eğer çocuğunuz beşikte uyuyorsa, yere sabit olan beşikleri tercih ederek, düşmesini engelleyebilirsiniz. Beşiğin yer ile aynı seviyede olması sayesinde, güvenli bir uyuma ortamı oluşabilir. Bebeğinizin uyandığı zaman beşikten kendi başına çıkamaması için etrafına korumalık almanızda da fayda vardır. Çocuk odalarında güvenliği sağlamak için yapılması gereken diğer bir eylem ise pencerelere kilit alınmasıdır.

Çocuklar belirli bir yaştan sonra pencerelere erişebilir hale gelir. Bu sebeple, tehlikeli durumların oluşmaması adına pencere kilitlerinin kulllanımı oldukça önemlidir. Evinizde çocuk güvenliğini sağlayacak malzemelere Evidea üzerinden ulaşabilirsiniz.