Evim için podcast serimizde bu hafta minimalizm ve sürdürülebilir yaşam konularından uzmanlaşmış bir isim olan sevgili Hale Acun Aydın. Kendisinin temel amacı minimalizm ve sürdürülebilirlik konularında farkındalık oluşturmak oluşturmaktır. Sosyal medya hesaplarında bu konularda paylaşımlar ve farklı platformlarda çeşitli söyleşiler yapan Hale Acun Aydın, bu konulardaki çalışmalarını bir adım daha ileriye taşıyarak “Sadeleşerek Özgürleş” adında bir de kitap yayınladı. Kitaptan bahsederken, minimalizmde sürdürülebilirliği birleştirerek anlatmanın farkını vurguladı. Eşyaları azaltmayı ve yeni eşyaları edinirken sürdürülebilir yolları tercih etmeyi hedeflediğini söyledi.

Peki, sürdürülebilir yaşam nedir? Hale Acun’a göre, sürdürülebilir yaşam, hayatta yaptıklarımızın sorumluluğunu almak demektir. Yaptıklarımızın dünyaya ve diğer insanlara etkisini düşünmek, sorgulamaktır. Sürdürülebilir yaşam, minimalizmle birleştiğinde ise daha az tüketmek, istek ve ihtiyaçları ayırt etmek, sürdürülebilir ürünleri tercih etmek anlamına gelmektedir.

Minimalizm ve sürdürülebilir konularındaki bu keyifli ve bilgilendirici sohbeti Evidea Youtube kanalından izleyebilirsiniz.

Acun Aydın’a göre minimalizm insanlara zaman, alan ve para kazandırma gibi faydalar sunmaktadır. Eşyalara fazla zaman harcamak, gereksiz alışverişler yapmak zaman kaybına neden olur. Minimalizmle birlikte sadece ihtiyaç duyulan şeylere odaklanarak zaman ve para tasarrufu sağlanabilir. Aynı zamanda daha az eşya kullanarak yer kazanmak da mümkündür.

Sürdürülebilir ürünlerin bir maliyeti olduğu düşünülse de uzun vadede kaliteli ürünlerin daha uzun süre kullanıldığına dikkat çekiliyor. Tek kullanımlık ürünler yerine tekrar kullanılabilir örneğin termos, saklama kapları vb. alternatifler tercih edildiğinde, uzun vadede maddi kazanç sağlanabilir.

Hale Acun Aydın’ın öncülük ettiği “Kahvem Termosta” projesi, tek kullanımlık kahve bardaklarının yerine termos kullanımını teşvik etmeyi hedefliyor. Kurumsal hayatta çalışırken yaptığı gözlemlerle insanların çok fazla karton bardak tükettiğini fark edip bu noktadan hareketle böyle bir proje başlatmıştır. Bu projede, sürdürülebilir bir yaşam için küçük ama etkili bir adım olduğunu söyleyebiliriz.

Hale Acun, her bireyin küçük adımlarla büyük farklar yaratabileceğine inanıyor. Daha az tüketmek, geri dönüşüm yapmak, doğaya zarar vermeyen ürünleri tercih etmek gibi basit ama etkili davranışlarla herkesin katkı sağlayabileceğini söylüyor. Sürdürülebilir bir gelecek için kolektif bir çaba gerektiğini vurguluyor.

Hale Acun Aydın’ın deneyimleri ve önerileri, bizlere daha az tüketen, doğaya saygı duyarak gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmayı hedefleyen bir yaşam tarzının mümkün olduğunu hatırlattı.