Mobilyalar evlerinizde kişisel zevkinizi yansıtmanıza yardımcı olan temel parçalardandır. Satın almadan önce detaylı ve titiz araştırmalar sonrası karar verdiğiniz özen gösterdiğiniz bu eşyaların uzun süreli kullanımı için satın alım sonrasında da bazı bakımlarının aksatmadan yapılması, kullanırken bunlara dikkat edilmesi gereklidir. 

Bu sayede alırken görüntüsünü çok sevdiğiniz mobilyalarınızı yıllarca aynı şekilde muhafaza edersiniz. Masa sandalye gibi sık değiştirilmeyen eşyaların bakımı oldukça önemlidir. Uzun yıllar kullanım hedefliyorsanız eşyalarınızı darbe, çizilme gibi olası etkilere karşı korumanız gerekir. Eğer otantik görünümleri seviyor ve evinizde ahşap mobilyalara yer veriyorsanız bu tarz ürünler için özel olarak üretilen temizleme spreylerini kullanmalısınız. 

Satın almış olduğunuz ahşap ürünün ceviz, masif gibi ne tür materyalden yapıldığını bilmeniz doğru kullanım için önemlidir. Ahşap eşyaların kullanımı biraz özen gerektirir. Çok soğuk ya da çok sıcak içeceklerinizi bu masalara direkt koymamanız gerekir. Aksi halde masanızda beyaz lekeler oluşabilir. 

Ham ahşap olanlar düzenli aralıklarla zımparalama ya da cilalama gibi bakımlar gerektirebilir. Ceviz masalar fazla ışıktan ve ıslaklıktan uzak tutulmalıdır. Aksi halde böceklenme gibi olumsuz durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu tarz olumsuzluklarla karşılaşmamak adına masalar için uygun boyutlarda satılan kaplama ürünleri tercih edebilirsiniz. 

Masanızın görüntüsünün bozulmaması için şeffaf renkli koruyucular kullanabilirsiniz. Böylece çizilme tarzı deformasyonların önüne geçebilirsiniz. Üstelik bu koruyucuları sadece ahşap değil her tür materyalden yapılmış masalarınız için rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

Uzun Ömürlü Beyaz Eşya Kullanımı İçin İpuçları

Buzdolabı, çamaşır, bulaşık ve kurutma makineleri gibi evlerde birçok ihtiyacınızı karşılamanızı sağlayan beyaz eşyalarınızın da bakıma ihtiyacı vardır. Tüm kirli çamaşırlarınızı yıkayarak temizlenmesi ve mis gibi kokmasını sağlayan çamaşır makinelerini üç ayda bir özel temizleyicilerle temizlemeniz oldukça önemlidir. 

Kazan, deterjan haznesi gibi kısımları düzenli aralıklarla deterjan, yumuşatıcı tortularından arındırmanız gerekir. Bu sayede makineniz yeni alınmış gibi güçlü bir parformans gösterir ve kötü kokuların önüne geçmiş olursunuz. 

Kurutma makineleri evdeki tozu fark edilir düzeyde azaltması sayesinde özellikle toza karşı alerjik reaksiyonları olanlar için oldukça yardımcı olabilir. Çamaşırları yıkandığı gün kurutma imkanı sunması gibi daha pek çok faydası olan bu makinenin de düzenli aralıklarla temizlenmesi şarttır. Her kurutmadan sonra toz haznesini boşaltmanız gidere bağlı değilse su tankını boşaltmanız uzun süreli kullanım için önemlidir. Kurutma sonrası belirli bir süre makinenizin kapağını açık bırakmanız içerisinde havasız bir koku oluşmasını engelleyebilir. 

Buzdolapları her tür yiyeceğinizi saklamanıza imkan sunan büyük yardımcılarındandır. Yiyecekleri uzun süre koruması ve performans kaybı yaşamaması için düzenli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Herhangi bir kimyasalla değil sadece sirke ve su karışımını bir sprey şişesinde karıştırarak kolay bir şekilde temizliğini tamamlayabilirsiniz. Bu sayede kötü kokuları önleyebilir, yiyeceklerinizi temiz bir şekilde saklayabilirsiniz. İç kısımları temizledik peki ya dış kısımlar diye düşünebilirsiniz. 

Dış yüzeyler genellikle kaplama malzemelerden yapıldığı için paslanmalara, çizilmelere karşı dikkatli olmanızda fayda var. Nemli alanlardan uzak tutmanız bu tür olumsuzluklarla karşılaşmamanız için oldukça önemlidir. Evlerin demirbaşlarından olan bulaşık makinelerinin temizliği uzun süreli performans için oldukça önemlidir. Düzenli aralıklarla temizlenmeyen bulaşık makinelerinin performansı kötüleşir ve kötü kokular oluşabilir. 

Bulaşıklarda kalan yemek kalıntıları makinenin filtrelerini tıkayabilir bu da istenmeyen kokulara neden olur. Bulaşık makineleri için özel olarak geliştirilen temizleyici ürünleri önerilen aralıklarla kullanarak makinenizi uzun yıllar performans kaybı yaşamadan rahatlıkla kullanabilirsiniz. Beyaz eşya bakımı yaparken uygun olmayan ağır kimyasallar kullanmanız bozulmalarına neden olabilir. Sadece beyaz eşya değil evdeki her türlü elektronik eşyalarınızın bakımı aynı titizlikle yapmalı fazla ıslak ya da uygun olmayan temizleme yöntemleri kullanımından kaçınmalısınız. 

Eşyalarınızın Uzun Süreli Kullanımı İçin Tüyolar

Beyaz eşyalar, mobilyalar başta olmak üzere evdeki her türlü eşyanızı uzun yıllar ilk günkü göz alıcılıklarını kaybetmeden kullanmanız için dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları vardır. Bu noktada, mobilyalarınızı düzenli olarak temizlemeniz gerektiğini unutmamalı ve temizliğinde de bazı detayları göz önünde bulundurmalısınız. Günlük olarak toz olmak büyük ölçüde işlerinizi kolaylaştırır ve her zaman temiz görünmelerini sağlar. 

Her mobilyanın temizlenmesi için gereken adımlar farklı olabilir. Farklı materyallere sahip ürünleri bir arada kullanıyorsanız bu ürünlere özel olarak geliştirilen temizlik ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Uzun süreli tozlanmanın önüne geçmesini sağlayan toz itici spreylerden yararlanabilirsiniz. Evde küçük çocuğunuz ya da evcil hayvanınız varsa koltuk, sandalye ve halı gibi kirlenmeye açık eşya bakımı için geliştirilen uygun kılıfları tercih edebilirsiniz. Bu sayede herhangi bir kirlenme durumuna karşı önlem almış ve eşyalarınızın kirlenmesinin önüne geçmiş olabilirsiniz.

Toz alma, silme gibi işlemler sonrası mobilyalarınızın tam kuruduğundan emin olmanız önemlidir. Sürekli ıslak kalan mobilyalar bir süre sonra kötü kokmaya başlayabilir. Orta sehpa, yemek masası, çalışma masası gibi alanlar sık kullanıldığından çizilme, çarpma gibi olumsuz durumlara her gün maruz kalır. Bu gibi durumların önüne geçebilmek için koruyucu kaplama ürünlerinden yararlanabilirsiniz. 

Bu alanların üzerine herhangi bir soğuk, sıcak içecek koymadan önce bardak altlıkları kullanarak mobilyalarınızın eskimesini geciktirebilir, ilk günkü güzelliklerini korumalarına yardımcı olabilirsiniz. Eşyalarınızı satın alırken üretim materyallerini bilmeniz sonraki zamanlarda temizliğini yaparken oldukça işinize yarar. Ahşap ürünlerin cinsine göre dikkat edilmesi gereken özellikleri vardır. Ham ahşap olan ürünler düzenli aralıklarla zımparalanarak cilalanmalıdır. Bu sayede mobilyalarınızı uzun yıllar boyunca satın aldığınız ilk günkü güzelliğinde kullanabilirsiniz.

Evdeki Eşyalarınızı Nasıl Uzun Süre Kullanabilirsiniz?

Evlerde, işyerlerinde kullanılan deri ürünler maskülen bir görünüm yakalamanıza olanak sağlar. Kullanım açısından şık bir görünüm sağlayan bu mobilyaların temizliği titizlik gerektirir. Deri mobilyaların uzun süreli kullanım sunması için bakım talimatlarına uyulmalıdır. Kirden korumak için düzenli aralıklarla nemli bezle tozunu alabilirsiniz. 

Yanlış kullanım ve uygun olmayan temizleyicilerle temizlenen derilerin formu kısa süre içinde bozulabilir ve çatlamalara neden olabilir. Bu eşyalarınızı temizlerken uzun süre ıslak kalmamasına çok sıcak ya da soğuk şeylerle temas etmemesine ya da uygun olmayan kimyasal kullanılmamasına dikkat etmelisiniz. 

Ağartıcı içeren ağır kimyasal kullanımı deformasyona uğramasına aynı zamanda renk solmaları gibi olumsuz durumlara neden olabilir. Dilerseniz deri eşya bakımı için özel olarak geliştirilen ürünlerinden yararlanarak temizliğini tamamlayabilirsiniz. Bu sayede uzun süre deforme olmadan kullanabilirsiniz. Kirlerin evinizdeki mobilyalara iyice işlemesine engel olabilmenin bir yolu da kirlendiği an temizlemekten geçer. 

Koltuğunuza, halınıza ya da herhangi bir kumaş sandalyenize dökülen içecek ya da yiyecek kalıntılarına hemen o an müdahale etmeniz sonrasında kirlerin yerleşmesine engel olabilmek adına önemli bir girişimdir. Mobilya seçimi yaparken evde evcil hayvanınız varsa ipek, şifon ya da saten gibi yıpranmaya müsait kumaşlardan uzak durmanızda fayda var. Bunun yerine daha tok ve sağlam, uzun yıllar kullanmanıza yardımcı olabilecek kumaşlara sahip mobilyalar seçmeniz önemlidir. 

Ayna ve cam gibi alanlarda toz bırakmayan bezlerden ya da kullan at pratik mendillerden yararlanabilirsiniz. Genel olarak eşyalarınızın ve evdeki diğer aksesuarların günlük olarak tozunu almanız eşyalarınızın uzun yıllar eskimeden canlı ve parlak görünmesine yardımcı olacaktır.