Sağlıklı ve konforlu bir yaşam için yaşam alanlarımızın ve kıyafetlerimizin temizliği oldukça önemlidir. Temizlik sırasında sıklıkla tercih edilen market ürünü deterjanların içeriğindeki bazı kimyasallar, cilt tahrişine, alerjik reaksiyonlara ve solunum yolu sorunlarına neden olabilir. Ev yapımı doğal deterjanlar ise genellikle daha az alerjik reaksiyona neden olan bileşenler içerir. Özellikle hassas cilde sahip kişiler için doğal deterjanlar daha güvenlidir.

Ayrıca ticari deterjanları yüksek maliyetleri nedeniyle hem cebimizi hem de içeriğindeki kimyasallar nedeniyle çevremizi olumsuz etkileyebilir.

Ev yapımı doğal deterjanlar ise kimyasal deterjanlara göre daha ekonomik bir seçenektir. Evde kullanabileceğiniz basit malzemelerle kendi deterjanınızı yaparak hem bütçenizi koruyabilir hem de çevreye daha duyarlı bir temizlik deneyimi yaşayabilirsiniz. Kendi deterjanınızı yaparak, evinizdeki temizlik ihtiyaçlarınızı karşılamanın yanı sıra çevreye ve sağlığınıza zarar vermeden temizlik yapabilirsiniz. Evde bulunan basit malzemelerle doğal deterjanlar yaparak, daha sürdürülebilir bir yaşam tarzı benimseyebilirsiniz.

Çevre üzerindeki olumsuz etkileri minimize edecek örnek doğal deterjan yapımı videomuzu Evidea Youtube sayfamızdan izleyebilir ve evinizde kolaylıkla kendi doğal deterjanınızı hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler:

  • 2 kase rendelenmiş beyaz sabun
  • 2 kase karbonat
  • 1 kase çamaşır sodası
  • Deterjan kovası

Yapılışı:

  1. Beyaz sabunu rendenin ince yerinden rendeleyin.
  2. Deterjan kovasının içine rendelenmiş beyaz sabun, karbonat ve çamaşır sodasını alarak karıştırın.
  3. Her yıkama için yarım su bardağı ev yapımı deterjan kullanabilirsiniz.