Dünya Çevre Günü İçin Sürdürülebilir Yaşam Önerileri

Dünya Çevre Günü, 1972 yılında İsveç’in Stockholm kentinde düzenlenen bir konferansın ardından kutlanmaya başlamıştır. Her yıl 5 Haziran’da kutlanmakla birlikte farkındalık yaratma noktasında oldukça faydalı bir faaliyettir. Dünya üzerinde milyonlarca insan yaşar. Bunun bir etkisi sonucu insanlar her yeni gün daha da kirli bir çevreye uyanır. 

Özellikle doğal kaynakların hızla tükendiği düşünülecek olursa önlem alınması gerektiği oldukça açıktır. Bu noktada her bireyin kendi üzerine düşen görevi üstlenmesi gerekir. Herkes küçük de olsa hayatında değişiklik yaparsa dünya daha yaşanılabilir bir hal alabilir.

Dünya Çevre Günü çevre bilincinin yayılması için bir fırsat olarak görülebilir. Tüketim ve atık yönetimi konusunda bilinçli davranılması halinde gelecek nesillere daha iyi bir hayat sunulması mümkündür. Bu noktada yapabileceğiniz pek çok farklı şey bulunur. Özellikle başlangıç olarak geri dönüşüm ve atık yönetimi noktasında bilgilenebilirsiniz. 

Dünyanın her yerinde geri dönüşüm amacıyla türlü uygulamalar yapılır. Türkiye’nin hemen her ilinde, kent meydanlarında ve mahallelerde atık kutuları bulunduğunu görebilirsiniz. Ev ortamında kullanabileceğiniz geri dönüşüm kutularına da ulaşabilirsiniz. Ambalaj ve gıda atıklarını türlerine göre ayırarak geri dönüşüme katkıda bulunmak mümkündür. Sürdürülebilir ürünler tercih ederek atık oluşumunu en az seviyeye indirmek de çevreci bir yaklaşım olabilir.

Sürdürülebilir Yaşam için Basit Birkaç Adım 

Evde çevre dostu değişiklikler yapmak son derece kolaydır. Sürdürülebilir yaşam denildiği zaman bireyler hayatlarının zorlaşacağı yönünde yanlış bir düşünceye kapılır. Fakat alışmanız halinde hayatınızın bir rutini haline geleceğinden dolayı oldukça kolay bir şekilde üstesinden gelebilirsiniz. 

Bu noktada öncelikli olarak yapmanız gerekenlerden bir tanesi enerji tasarruflu cihazlar kullanmak olur. Genel olarak enerji kaynakları fosillerden gelir. Fosil kaynaklar da tükenebilir olduğundan tasarruflu davranmak gerekir. Bununla birlikte evde açık kalan ışıkları kapatmak ile başlayabilirsiniz. Son derece kolay bir yöntem olmakla birlikte bütçe dostu olmasıyla da ön plana çıkar. 

Özellikle süs amaçlı satın alınan ışıklandırmalardan kurtulabilirsiniz. Bir ortamda gereğinden fazla ışık bulunmasının pek bir anlamı yoktur. Bu bakımdan fazla olan ışıkları kapatabilirsiniz. Bununla birlikte ısıtma sistemlerini de düşük seviyede kullanmayı deneyebilirsiniz. Kış aylarında evi fazla ısıtıp tişört ile gezmek yerine daha az gaz tüketerek kalın kıyafetler giyebilirsiniz. Bu şekilde ev ekonomisine de destek olmanız mümkündür. 

Sürdürülebilir yaşam önerileri içerisinde tasarruflu ampuller de yer alır. Klasik ve geleneksel ampullere oranla daha az enerji tüketimine yol açan bu ürünler, son derece faydalı olmaları ile ön plana çıkarlar. Bu bakımdan gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. 

Su tasarrufu yöntemleri de sürdürülebilir yaşam için gereklidir. Dünya genelinde içilebilen su kaynaklarının miktarı son derece kısıtlı olmakla birlikte, normal su kaynaklarının da miktarı bir hayli azdır. Bireyler, çeşmeden akan suyun hiç tükenmeyeceğini düşünerek lüzumsuzca kullanmayı tercih eder. Fakat şimdiki süreçte dilediğiniz kadar suya ulaşım sağlayabilseniz de ilerleyen süreçlerde içmek için dahi su bulmanız mümkün olmayabilir. Bu bakımdan her bireyin kendi üzerine düşen görevi üstlenmesi ve lüzumsuz su kullanımından kaçınması gerekir. 

Mutfakta Sürdürülebilir Yaşamın Püf Noktaları

Mutfak, enerji tüketimin en yüksek olduğu ortamlardan bir tanesidir. Yemek, temizlik ürünleri, su tüketimi ve atıklar gibi durumlar sürdürülebilir yaşam için tehdit niteliğindedir. Bu noktada organik ve yerel gıdalar tüketmeye önem verebilirsiniz. Özellikle hayvancılık, büyük ölçekli sera gazı kaynakları içerisinde yer alır. Doğaya zarar vermemek adına vegan beslenme yöntemine geçiş yapabilirsiniz. Bu sayede daha sağlıklı beslenmeniz dahi mümkündür. 

Bununla birlikte çevre dostu temizlik ürünleri kullanmaya da dikkat edebilirsiniz. Temizlik malzemelerinde kullanılan zararlı maddeler doğaya oldukça fazla zarar verir. Siz farketmeseniz de pek çok farklı zararları bulunur. Bu bakımdan çevre dostu olan ürünlere yönelebilirsiniz. Özellikle çamaşır suyu, hem size hem de çevreye zararlı maddeleri bünyesinde barındırır. 

Son zamanlarda doğal çamaşır suları satışa sunulmakla birlikte pek çok farklı seçeneği denemeniz de mümkündür. Bu şekilde doğaya zarar vermeyen ürünleri kullanarak hem doğayı hem de kendinizi zararlı maddelerden uzak tutabilirsiniz. 

Kızartma ve benzeri yemek yapan bireyler, tavada arta kalan yağı lavaboya dökme eğilimindedir. Su kaynaklarının büyük çoğunluğunu kirleten bu durum ile doğa büyük ölçüde zarar görür durumdadır. Tavada arta kalan yağı bir kavanozda biriktirerek atık noktalarına götürebilirsiniz. Arta kalan yağdan dahi enerji üretilebildiği için küçük bir dokunuşla dahi güzel gelişmelere yol açmanız mümkündür. 

Küçük Başlangıçlardan Sıfır Atık Yaşama 

Sürdürülebilir yaşamı benimsemeniz halinde uzun vadede oldukça ilerleme kat ettiğinizi görebilirsiniz. Sadece atıklarınızı dahi ayırmanız halinde oldukça faydalı işler yapmış olursunuz. Aynı zamanda gereksiz enerji tüketimini de düşük seviyeye indirmeniz halinde, ev ortamında küçük detaylar ile daha yaşanılabilir bir hayata katkı sunabilirsiniz. 

Gereksiz alışveriş yapmak da yanlış davranışlar arasında yer alır. Moda sektörü, binlerce firma itibariyle doğanın kirlenmesi noktasında baş etkenler arasında yer alır. Ürünler üzerinde kullanılan binlerce farklı madde içerisinde kanserojen maddelerin yer aldığını ve bu maddelerin doğaya hava yoluyla salındığını söylemek mümkündür. Bu da çevre kirliliğinin büyük bir bölümünü oluşturan sebepler arasında yer alır. Bu bakımdan alışveriş yaparken öncelikle kendinizi sorgulamak ile başlayabilirsiniz. 

Satın almak istediğiniz ürüne gerçekten ihtiyacınız olup olmadığına karar verebilir ve o şekilde satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bununla birlikte, dışarıda kafelerde içecek içmeyi seviyorsanız, yanınızda yeniden kullanılabilir bardak taşımayı deneyebilirsiniz. Kafelerde kullanılan tek kullanımlık bardaklar, doğa için son derece zararlıdır. Bu bakımdan dilerseniz yanınızda termos taşıyarak doğanın kirlenmesinin önüne geçebilirsiniz.

Sadece ben yapsam ne olur herkes yapıyor diye düşünmeyi bir kenara bırakarak sadece kendinize odaklanmayı deneyebilirsiniz. Tek bir kişinin dikkatli davranması dahi önemli sonuçlar doğurabilir. Sıfır atık yaşam için bazı fedakarlıklar yapmayı tercih etmeniz gerekir. 

Doğru Yeşil Enerji Kullanımı 

Yeşil enerji kaynakları yenilenebilen kaynaklar olarak özetlenebilir. Doğanın sunmuş olduğu sınırsız kaynakları kullanarak bazı enerjiler açığa çıkarılır. Bu şekilde gün içerisinde yaptığınız tüm faaliyetleri yapabilmeniz için enerji ortaya çıkar. Kullanımı en kolay yeşil enerji kaynaklarından bir tanesi güneştir. İkinci olarak rüzgar enerjisinin geldiğini söylemek mümkündür. 

Havada oluşan basınç farkından dolayı meydana gelen hava akımından bir enerji ortaya çıkar. Bu enerji de elektrik enerjisine dönüştürülür. Bu sayede ülke genelinde kullanılan elektrik enerjisinin pek çoğu rüzgardan karşılanır. Bununla birlikte jeotermal enerji de yeşil enerji kullanım kategorisi içerisinde yer alır. Yerkabuğunun içerisinde yer alan ısı ve basınç ile birlikte oluşan sıcak su ve buharın yüzeye taşınması ile oluşan enerjiye verilen isimdir. 

Dalga enerjisi de yeşil enerji bünyesinde yer alır. Deniz ve okyanus yüzeyinde oluşan dalgaların şiddeti itibariyle ortaya çıkan enerjinin, mekanik aktarıcılar ile elektrik enerjisine dönüştürülmesidir. Ülke genelinde oldukça fazla alanda rastlayabileceğiniz gibi oldukça kullanışlı bir yöntemdir. Bu gibi pek çok sürdürülebilir yaşam örneği bulunmakla birlikte, ilk adımı kendiniz atmayı deneyebilirsiniz.