Evde kutlamak istediğiniz özel günleriniz için, şık bir davet masası hazırlayıp güzel yemekler eşliğinde keyifli bir akşam geçirmek iyi bir tercih olabilir. Hem çok eğlenceli hem de çok özenli bir süreç olan sofra hazırlama esnasında dikkat edilmesi gereken belli başlı kısımlar vardır.

Öncelikli olarak masa düzenine karar verebilmek amacıyla bir tema belirlenmeli ve ardından temanıza uygun masa örtüleri, yemek takımları, aksesuarlar ile güzel bir yemek menüsü seçilmelidir. Masa düzeninde yer alan tüm servis ve sunum gereçlerinin uyum içinde olmasına da yine özen gösterilmelidir. Menünüzü ve sofra düzeninizi belirledikten belki de işin en eğlenceli olan kısmına, masanızı süsleme işlemine geçebilirsiniz.

Bu video içeriğine Evidea Youtube sayfasından ulaşabilirsiniz.

Sofranızı süslerken masanızın boyutu ile davetli sayısına dikkat edilmelidir. Eğer masanız küçükse ve davetli sayınız masanızda sıkışıklık oluşturabilecek sayıdaysa, aksesuar kullanımında kısıtlamaya gidebilir ve servis tabaklarınızı biraz daha küçük olanlardan tercih edebilirsiniz. Ayrıca menünüzde çorba servisi yoksa çorba kasesi koymanıza da gerek yoktur ve suplalar ile Amerikan servisleri her ne kadar sofrada şık bir görünüm elde etmenizde size yardımcı olsa da dar masalarda tercih edilmemelidir. Onların yerine masanıza küçük detaylarla hareketlendirilmiş masa örtüleri, zarif çatal kaşık bıçak setleri ve peçeteler ile şık bir görünüm katabilirsiniz.

Yemek masasını daha göz alıcı bir hale getirmek için masanızın renkleriyle uyumlu çiçekler tercih edebilir, dekoratif mum ve mumluklardan yararlanabilirsiniz. Sofranızın konseptine göre ahşap, metal veya cam mumluk kullanabilirsiniz.

Böyle basit detaylarla aileniz ve sevdikleriniz için göz alıcı sofralar kurabilirsiniz.