Boyamaların yapıldığı her türlü sanat dalında kullanılan onlarca farklı teknik bulunur. İster ahşap ister kanvas üzerine boyama yaparken sıklıkla kullanılan malzemeler arasında maskeleme jeli yer alır. İsminden de kolayca anlaşıldığı gibi, belirli bir alanın maskelenmesini sağlar. Kullandığınız boyanın bu alana ulaşmasını engelleyen jele şekil vermek oldukça kolaydır. Bu yardımcı aracın kullanılması ile birbirinden güzel estetik sonuçlar elde etmek mümkündür. 

Maskeleme jeli tekniği ve uygulama şeklinde kendinizi geliştirerek yaşam alanlarınıza ekleyebileceğiniz dekoratif parçalar yaratabilirsiniz. Yaptığınız küçük projeleri kendi evinize ekleyebileceğiniz gibi sevdiklerinize hediye de edebilirsiniz. Kanvas tablo gibi klasik sanat parçalarının yanı sıra, küçük ahşap dekorasyonlar oluşturmayı da başarabilirsiniz. Bu uğraşı basit bir hobiden faydalı bir gelir kaynağına bile dönüştürebilirsiniz. Kendinizi jelin kullanımında geliştirebilir, farklı sanatsal ve dekoratif parçalar oluşturarak satmaya başlayabilirsiniz. 

Maskeleme tekniğinin tam olarak ne işe yaradığı, jelin nasıl kullanıldığı gibi detayları merak ediyorsanız yazımızın kalanına göz atabilirsiniz. Aklınızdaki sorulara verilmiş açıklayıcı yanıtları yazımızda bulabilir, rahatlatıcı ve eğlenceli bir hobiye başlayabilirsiniz. 

Maskeleme Jeli Ne İşe Yarar?

Hobi çalışmalarında sıklıkla kullanılan bu jelin oldukça basit bir amacı vardır. Maskeleme jeli ne işe yarar sorusu sıklıkla merak edilen bir konu olsa da yanıtı oldukça açıktır. Bu jel, boyama yapmadan önce belirli bir yüzeye uygulanır. Ardından boyama yapılır ve kuruyan jel kolayca sökülerek çıkarılabilir. Jel söküldüğünde, boyanın bu alanlara ulaşmadığı görülür. Yani yüzeyin boyadan korunmasını sağlar. Böylece farklı desenler, estetik görüntüler ve sanatsal sonuçlar elde etmek için kullanılan bir teknik oluşur. 

Basit kullanım süreci, bu hobi aracının yeni başlayanlardan profesyonellere kadar herkes tarafından sevilerek uygulanmasını sağlar. Popüler olarak kullanılan tekniklerden birisi, maskeleme jeli ile eskitme işlemidir. Bu işlem için eskitme görünümünde zemin boyası kullanılabilir. Ardından istenilen alanlara jel sürülür. Bir sonraki aşamada dekoratif parçanın asıl boyası üstüne uygulanır. Asıl katmandaki boya kuruduğunda jel sökülerek çıkarılır. Altta kalan eskitme rengindeki boya, dekoratif parçalara rustik ve otantik bir tarz kazandırır. 

Maskeleme Jeli Nasıl Kullanılır?

Jel yardımıyla yapılan farklı işlemler ve eğlenceli sonuçlar hakkında bilgi aldıktan sonra akıllara maskeleme jeli nasıl kullanılır sorusu gelir. Sizler için hazırladığımız adımları takip ederek bu jeli farklı türden yüzeylerde ve projelerde uygulayabilirsiniz. 

 • Su bazlı bir ürün olan jel, kolayca sürülerek uygulanır. Boyaların yanı sıra, yapıştırıcı, sim, parlatıcı gibi ek malzemelerin de yüzeyle temasını engeller. 
 • İlk olarak boyama yapacağınız yüzeyde, altta kalacak rengi seçmeniz gerekir. Örneğin ahşap üzerine eskitme çalışması yapıyorsanız doğal kahverengi tonundan faydalanabilirsiniz. Ahşabın doğal rengi sayesinde herhangi bir zemin boyaması yapmanıza gerek kalmadan jel uygulamasına başlayabilirsiniz. Ancak maskelemenin altından çıkacak rengin, zeminin doğal renginden farklı bir ton olmasını istiyorsanız ilk olarak bunu yapmanız gerekir. 
 • Ahşap, kanvas gibi farklı proje zeminlerine sürdüğünüz ana boya katmanı bulunuyorsa bu boyanın kurumasını beklemeniz önemlidir. Zemindeki boya kurumadan sürülen jel, herhangi bir işlev göstermez. 
 • Boya kuruduktan sonra, korunmasını istediğiniz alanlara maskelemeyi uygulayabilirsiniz. Jeli uygularken direkt olarak sürebileceğiniz gibi ince uçlu bir araç yardımıyla şekil de verebilirsiniz. Bir fırça veya ince sivri uçlu bir araç, jele istediğiniz şekli vermeyi kolaylaştırır. 
 • Jel sürüldükten sonra, istediğiniz ana rengi sürmeniz gerekir. Hazırladığınız projeye ilk bakışta dikkat edilecek renk bu olacaktır. Jel sürülen alanlar dışında her yerde bu renk olacağından özenle seçilmesi gereken bir ton niteliğindedir. 
 • Dış boya katmanını uyguladıktan sonra kurumaya bırakılması gerekir. 
 • Dış boya tamamıyla kuruduktan sonra, jel soyularak çıkarılabilir. Maskeleme materyali kuruduğunda şeffaf ve kolayca soyulan bir yapıya dönüşür. Uyguladığınız yüzeye ve miktara göre değişmekle birlikte farklı yöntemlerle jeli çıkarabilirsiniz. 
 • Ahşap üzerindeki jelleri elinizle soyarak çıkarmanız mümkündür. Elle çıkarılması mümkün olmayan yüzeylerde ve desenlerde plastik bir spatula kullanılabilir. Spatula kullanmaya karar verirseniz boya katmanına zarar vermemeye özen göstermeniz gerekir. 
 • Jeli tamamıyla soyup çıkardıktan sonra hazırladığınız deseni görebilirsiniz. Eğer projenizde ek bir parlatma katmanı, cila, maskelenmiş alanları da kaplamasını istediğiniz bir desen uygulayacak iseniz son olarak bunu yapabilirsiniz. 

Maskeleme Jeli Nasıl Uygulanır?

Uygulama sürecinde belli başlı püf noktalara dikkat ederek hayallerinizdeki sonuçları elde etmeniz mümkündür. Maskeleme jeli nasıl uygulanır sorusunun yanıtını arıyorsanız, aşağıdaki temel önerileri öğrenmeniz önerilir: 

 • Kutu içerisinde gelen jel, fazla sıvı ve akışkan bir forma sahiptir. Bu detayı, jele şekil vermeyi ve istediğiniz sonuçları elde etmeyi kolaylaştırır. Sıvı formundan dolayı dikkat etmeniz gereken bir işlem, kullanmadan önce kutuyu iyice çalkalamaktır. Böylece formülünde yer alan parçacıklar birbiri içerisinde dengeli şekilde dağılır ve maskeleme işlemini etkili şekilde gerçekleştirir. 
 • Uygulama sürecinde dikkat etmeniz önerilen detaylardan bir diğeri, ince bir katman sürmektir. Maskeleme işlemi için özel olarak hazırlanmış formüllere sahip jellerdir. Bu nedenle kalın katmanlar sürülmesine veya ikinci bir katman geçilmesine gerek kalmaz. Ayrıca kalın bir katman sürülmesi, üst boyanın uygulanmasını zorlaştırır. Bu nedenle maskelemeyi az ve ince bir katman olacak şekilde, istediğiniz bölgelere sürmeniz yeterli etkiyi yaratacaktır. 
 • Sanat projelerinde kullanılması için hazırlanmış jellerin büyük bir çoğunluğu su bazlı formüllere sahiptir. Bu özelliği, ciltle temas ettiğinde kolayca yıkanarak temizlenmesini mümkün kılar. Projenizi hazırlarken cildinize yanlışlıkla jel geldiğini fark ederseniz su yardımıyla çıkarabilirsiniz. 
 • Boyaların ve jelin kuruması için yeterli sürenin beklenmesi, uygulama süreci için değerli noktalardan bir diğeridir. Boyaların tamamıyla kuruduğundan emin olmak için nazikçe dokunarak ıslaklıkları kontrol edilebilir. Maskeleme jellerinin büyük bir çoğunluğu kutudan ilk çıktıkları anda beyaz ve akışkan bir sıvı şeklindedir. Sürüldüğünde ve tamamen kuruması için beklendiğinde jelin şeffaf bir renk aldığı ve soyulabilir düzeyde bir sertlik kazandığı görülür. Uygulama süreci boyunca bu değişimlere dikkat ederek maskelemenin ne zaman çıkarılması gerektiğine karar verebilirsiniz. 

Maskeleme Jeli Nasıl Seçilir?

Eğlenceli ve huzurlu bir hobiye başlamaya karar verirseniz jel seçimi bir sonraki aşamadır. Maskeleme jeli öneri ve yorumlarını araştırarak yapacağınız proje için ideal ürüne karar verebilirsiniz. Jeli farklı yüzeylerde kullanan bireylerin yorumlarını okumak, kendi yapacağınız işlem için ideal seçeneği bulmanızı sağlar. 

Projenizde hangi ürünü kullanacağınıza karar verirken maskeleme jeli fiyat bilgilerini de incelemeniz önerilir. Ürün özelliklerini, kullanıcı yorumlarını ve fiyat bilgilerini inceleyerek beklentilerinizi karşılayan maskeleme sonuçlarını elde edebilirsiniz. Sizin için ideal jeli aldıktan sonra birbirinden güzel projelerde kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Jeli kanvas üzerinde kullanarak resimlerde, renk geçişleri ve görsel zenginlik yaratan katmanlar oluşturabilirsiniz. Ev içerisinde saklama ve düzen amacıyla kullanılan kutu benzeri eşyaların çevresini boyayarak kişisel bir dokunuş ekleyebilirsiniz. Mumlarınızı yerleştirdiğiniz mumlukların çevresine istediğiniz desenleri çizebilir ve maskeleme tekniğiyle boyayabilirsiniz. Kendi elinizle yaptığınız bu küçük projeleri, arkadaşlarınıza ve ailenize, doğum günleri gibi özel anlarda hediye edebilirsiniz. Sizin kişisel çabanız ve emeğinizi içeren eşi benzeri bulunmayan hediyelerle sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. El becerilerinizi geliştirebileceğiniz, yaparken eğlenebileceğiniz ve günün yorgunluğunu atabileceğiniz bu sanat projesine hemen başlayabilirsiniz.